Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebeğin Kucağa Alınması

Anne ve babalar, bebekleri yeni doğduğunda, yenidoğan bebeğin kucağa alınması ndan korkarlar. Bunun nedeni bebeğin zarar göreceği endişesidir. Anne ve babalar bebeği kucağa alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilirlerse daha bilinçli hale gelirler ve korkuyu aşabilirler. Anne ve babalar bebeği kucağa alarak tutması bebeğin kendini güvende ve huzurlu hissetmesini sağlar, ilişkileri olumlu yönde etkiler. Doğumdan sonra anneler emzirme nedeniyle bebeği kucağa almak zorunda kaldıkları için bu sürece daha kolay uyum sağlarlar. Ancak babalar doğumdan sonra genellikle bebeğin bakımında çok fazla rol almadıkları için bu süreç daha geç olur. Oysaki doğumdan sonra babalarda sürece dahil edilmeli ve babalık rolüne daha rahat uyum sağlayabilmeleri için bebeğin bakımında rol verilmelidir.

Bebeğin kucağa alınmasında dikkat edilmesi gereken noktalar;

Yenidoğan bebeğin kucağa alınması sırasında bebeğin başına dikkat edilmelidir. Çünkü, iki aydan küçük olan bebekler boyun kasları güçlü olmadığı için tutamazlar. Bebek kucağa alınacağı zaman bebeğin başı boynunun arka kısmından desteklenmezse, bebeğin boynu (omuriliği)  zarar görebilir.

Sadece kolundan tutularak bebeğin kaldırılması doğru bir kaldırma ve taşıma yöntemi değildir. Bebeği kaldırırken koltukaltından tutularak beden kavrandığında daha sağlıklı bir kaldırma biçimi olur ve kaldırılırken hızlı, aceleci davranılmamalıdır. Bebeğin başı, tutan kişinin dirseğinin iç kısmına gelecek şekilde yatırılıp tüm kol ile desteklenebilir. Bu şekilde bebek tek kolun üzerine yatırılmış olur ve diğer el ile de bebeğin gövdesi desteklenir.

Yenidoğan bebeğin kucağa alınması nda bir diğer yöntem ise yine aynı şekilde bebeğin başı desteklenerek kaldırıldıktan sonra; bir el ile bebeğin baş ve boynunun desteklenmesi diğer el ile de bel ve poposunun tutulmasıdır. Bu şekilde tutulup bebeğin başı, bebeği tutan kişinin omzuna yaslanabilir.

Bebeği başı desteklenerek kaldırdıktan sonra tutan kişinin göğsüne bebeğin sırtı getirilerek de tutulabilir. Yani bebek etrafını görebilecek şekilde kanguru biçiminde tutulur. Bu şekilde bebeği tutarken bir el ile bebeğin poposu diğer el ile de bebeğin göğsü desteklenmelidir.

Bebekler kesinlikle tek el ile tutulmamalıdır. Dengede olduğu düşünülerek tek elde tutulan bebeğin ani bir hareket yapabileceği düşünülmelidir.

Kesinlikle oyun olsun diye bebek havaya atılmamalıdır. Havaya atılırken bebek düşüp zarar görebilir. Her yapılan harekette bebeğin zarar görebileceği düşünülmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu