Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebeğin Göbek Bakımı

Yenidoğan bebekler anne karnındayken ihtiyaçlarının karşılandığı bebek kordonu ile dünyaya gelirler. Bu kordon doğduktan sonra klipslenir ve kesilir. Doğumdan 1-2 hafta sonra göbek kordonu kendiliğinden düşer. Kesinlikle çekip koparılmaya çalışılmamalıdır. Düşünceye kadar ki süre içerisinde bebeğin göbek bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bebekleri hastalıklardan koruyan savunma mekanizması, yetişkin insanlara oranla daha düşüktür. Bu nedenle enfeksiyon (iltihap) kapma olasılığı vardır. Yenidoğan bebeğin göbek bakımı yapılırken göbek kuru tutulmalı, tercihen günde iki kere (sabah – akşam) pansuman yapılmalı, bebek bezi göbeğin üstünü kapatmayacak şekilde bağlanmalıdır. Gün içerisinde bebeğin kakası veya çişi yanlış bez bağlama sonucunda göbeğe temas ederse göbek, ılık suya batırılmış pamuk ile temizlenip kurulanmalıdır. Bebeğin göbeği gazlı bez ile sarılabilir veya piyasada bulunan göbek filesi kullanılabilir.

Yenidoğan bebeğin göbek bakımı (pansumanı) yapmadan önce eller yıkanmalıdır. Göbeği silmek için steril gazlı bezler (eczanelerden temin edilebilir), %70’lik alkoller veya batikon kullanılabilir. Gazlı beze alkol veya batikon döküleceği zaman şişenin ağzının beze değmemesine dikkat edilmelidir. Eğer değerse gazlı bezin sterilliği bozulur. Gazlı bez ile önce göbeğin çevresi dairesel bir şekilde silinmelidir. Bez bir değdiği yere bir daha değmemelidir. Değerse en son değdiği yerdeki mikrobun tekrar bezin temas ettiği yere gelmesine sebep olunur. Çevresi tamamen silindikten sonra yeni bir gazlı beze yine aynı şekilde batikon veya alkol dökerek göbeğin uçları silinmelidir. Pansuman işlemi bittikten sonra göbek gazlı bez ile veya göbek filesi ile sarılmalıdır.

Yenidoğan bebeğin göbek bakımı yapılırken göbekte akıntı, kanama, kızarıklık, şişlik, kötü koku oluşumu iyi gözlenmelidir. Eğer bunlardan biri var ise doktora götürülmelidir. Doktora danışılmadan herhangi bir merhemi veya kremi uygulamak yanlıştır.

Hemşire Güzide ŞENCİ

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu