İnfertilite (Kısırlık)

Yazın Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Yazın Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi?

Yaz mevsimi anne-baba olmak için uygun zaman mı? Tüp bebek sıcak havalarda yapılabilir mi? Yumurta ve spermlerin kalitesini sıcak hava etkiler mi? Tüp bebek tedavisi için uygun bir zaman var mıdır?

Sperm verme odaları ya da tüp bebek laboratuarlarında sürekli olarak sıcaklık kontrolü yapıldığından tüp bebek tedavisi için mevsimlerin önemi yoktur. Tüp bebek tedavisinde çalışma alanlarının ısısı sabit ve kontrol altında olduğundan sperm ve yumurta sıcaktan etkilenmez. Eğer laboratuarlarda sıcaklık kontrol altına alınmasaydı sıcakların çok yüksek olduğu dönemde spermler bozulurdu, nisan- mayıs aylarında doğum oranları düşerdi.

Laboratuar ısısı 24-27 derece arasındadır. Yumurta ve sperm saklanan dolapların ısısı 37 dereceye sabitlenir, bu derece insan vücut ısısıdır.

Tüp bebek tedavisi gören kişilerin kullandıkları iğnelerin etkinliği 15-25 dereceden sonra azalır ya da bozulurlar. Bundan dolayı tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler evdeyken buzdolabında, taşıma esnasında da buz kaplarında muhafaza edilmelidir. Bu ilaçlar kesinlikle derin dondurucuya konulmamalıdır.

Mevsimlerin tüp bebek tedavisine etkisi olmadığından çiftler tüp bebek tedavisi için zaman planı yaparken strese girmeyecekleri ve kendileri için en uygun olan zamanı tercih etmelidirler.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu