Beslenme Diyet

Yavaş yiyenler 100 kalori daha az alıyor!

Diyet yaparken yapılan egzersiz ve diyetlerin yanında yemek yeme hızının da önemli olduğunu birçok kişi bilmemektedir. Yavaş yiyenler 100 kalori daha az alıyor. Yapılan bir çalışmada ortaya konan bilgilere göre yemek esnasında yemeğin çok yavaş, çok fazla çiğnenerek yenmesi ve her fırsatta yemek esnasında yudum yudum su içilmesi 100 kalori daha az almanızı sağlarken sağlıklı yemek yeme şekline de yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Amerika’da bulunan Texas Üniversitesinin beslenme uzmanları tarafından yapılan bir deneye göre yemek yeme hızının kalori alımıyla bağlantılı olduğu belirtildi. Özellikle diyet yapanlar için önemli olan kalori alımı yavaş bir şekilde yemek yemeyle 100 kalori eksik alınabiliyor. Yapılan bu deneyler esnasında deneye tabi tutulan kişilerin yavaş yeme sonunda ne hisse sahip oldukları sorulduğunda lokmaları fazla çiğneyerek, çok yavaş ve ufak lokmalar halinde yediklerinde ve yemek esnasında her fırsatta su yudumladıklarında az kalori aldıkları belirlendi. Buna karşılık ikinci bir deney grubunda ise yemeği çok hızlı, acele ve lokmaları büyükçe aralıksız yemeleri istendi. Bu iki grupla yapılan deneyler sonucunda yavaş yiyenler hızlı yiyenlere göre 88 kalori kadar az aldıkları belirlendi. Bu deneyin ortaya koyduğu diğer bir durum ise yavaş yemek yiyenlerin hızlı yemek yiyenlere göre daha uzun süre tok kaldıklarıdır ki diyet yapanlar, kilo kontrolü sağlayanlar için çok önemlidir.

Dolayısıyla diyet yapanların az kalori almaları için beslenme esnasında yavaşça yemek yemenin önemli olduğudur. Bunun yanında da kilo vermeye yardımcı olduğu bu deney sonucunda kanıtlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu