Cilt Bakımı

Yağlı Ciltler için Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Cilt bakımında her gün düzenli olarak yapılması gerekenler cilt türünüze göre farklılık göstermektedir. Yağlı bir cilde sahipseniz cilt bakım cildinize uygun yöntemlerle uygulanmalı ve uyguladığınız yöntem cildinizin yağ dengesini normale getirmelidir. Yağlı ciltler için cilt temizliği nin nasıl yapılması gerektiği ve önemli noktaları şunlardır:

  • Yağlı bir cilde sahip olanların kullanacağı krem cildi onaran yenileyen bir özelliğe sahip olmalıdır. Özellikle yoğun olarak A vitamini içeren kremler cilt bakımında oldukça etkilidir.
  • Yağlı ciltte mutlaka yapılması gereken peeling haftada bir kez yapılmalıdır. Özellikle yulaf unuyla yapacağınız peeling cildinizi derinden temizleyecektir.
  • Cildinizin sadece üst yüzeyini temizleyen uygulamalardan kaçının ve cilt temizlerken gereksiz yöntemleri uygulamayın.
  • Ciltteki ölü olan hücrelerin temizlenmesine özen gösterin. Ciltte biriken kiri, yağı ve ölü olan hücreleri temizlemek için kil kullanın. Yağı ciltlerde cilt bakımı kil ile yapılan maskelerle uygulanmalıdır. Kil yağlı olan ciltteki gözeneklerin küçültür. Cildin yağlanmasını önler.
  • Günlük cilt bakımında nemlendirici mutlaka kullanılmalıdır. Kullandığınız nemlendiricinin lipidsiz olması gerekmektedir. Yağlı ciltler için içerisinde gliserin olan nemlendirici çok etkilidir.
  • Tonik ciltteki ph dengesini ayarlayacaktır. Mutlaka haftada bir kere cilt bakımı yapılmalı ve cildin temizlenmesi biriken kirlerden arınması için tonik kullanılmalıdır.
  • Günlük cilt bakımında cildinizi günde en çok iki kere yıkayın. Cildin fazla yıkanması cildin daha çok yağlanmasına neden olacaktır.
  • Cilt bıkımı için sadece maske ya da cilde uygulanacak başka yöntemler yeterli değildir. Bunun için beslenmeye de dikkat edilmelidir. Özellikle limon ile kivi tüketilmesi cildinizi içten derinlemesine temizleyerek fazla yağ üretimini engeller.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu