Beslenme Diyet

Yağ Yakan Gıdalar Nelerdir?

Fazla kilolarda kurtulmak için günlük alınan besinler ve içeceklerin kalorisinin harcadığımız enerjiden çok az olması gerekir ki alışık olmayanlar için memnuniyetsiz bir durumdur. Bunun yanında hareketsiz bir yaşam da zayıflamayı zorlaştırıyor, metabolizmayı yavaşlatıyor. İşte bu yüzden spora ve beslenmeye elden geldiğince dikkat ederek beslenme listenizde de yağ yakan gıdalara da yer vermek çok önemlidir. Ne kadar katı diyet yapılırsa yapılsın metabolizmanın yavaş olmasından kaynaklanan kilo verme çok geniş bir zamana yayılmakta ve bu da kişiyi strese sokmaktadır.

İşte yapılması gerekenleri ihmal etmeden diyet için oluşturulan diyet listesinde olması gereken besinlerin arasında kırmızıbiber metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Ayrıca kalp atış hızını arttıran ve damarda bulunan kötü yağın temizlenmesinde büyük etkiye sahiptir. Yine kan dolaşımını hızlandıran, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan diğer bir besin ise zencefildir. Zeytinyağı ise yine vücudun yağ yakmasına, kanda bulunan kötü huylu kolesterolü düşürme etkisine sahiptir. C vitamini yönüyle zengin olan meyve ve sebzeler özellikle portakal, greyfurt, limon vücuttaki yağın çözülmesine yardımcı olur.

Özellikle hareketsiz bir işe sahip olanlar için kalori yakılmasını sağlayan, beyin ve sinir sistemi için de faydası olan yeşil çay günde 2-3 kez tüketilmelidir. Bunların yanında yağ yakan besinler arasında yumurta, somon, sarımsak, yulaf, keten tohumu, bal, sirke, mercimek ve esmer pirinç vücudun yağ yakmasına yardımcı olan, günlük rahatça tüketebileceğiniz besinlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu