Beslenme Diyet

Yağ Tüketerek Zayıflama Nasıl Olur

Birçok insan diyet yapmaya karar verdiğinde günlük hayatımızda fazla tüketilen yağı sıfırlamaya çalışır. Böylelikle kilo kaybını oluşturacağımızı sanırız. Şunu bilmek gerekir ki vücudumuzda oluşan yağlar besinlerle aldığımız yağlardan oluşmaktadır. Bilinenin aksine diyet yaparken yağı tamamen kesmek çok yanlış ve belli miktarlarda yağ tüketerek zayıflama gerçekleşebilmektedir. Yapılması gereken tamamen kısmadan yağ miktarının azaltılması gerekmektedir. Şunu da unutmamak gerekir ki yağ yakmak için yağ yemelisiniz fakat belli ölçülerde.

Yağın vücuda diğer bir yararı ise yağ içerisinde mevcut olan fosfolipitlerin sinir dokularına ve beyne çok gerekeli olduğudur. Bu yüzden diyet listenizde özellikle doymamış yağı kullanmalı ve özellikle zeytinyağını kullanılmasına zen gösterilmelidir. Özelikle soğuk olarak tüketilebilen sebzelere, salataya karıştırarak tüketilmesi hem sağlık için hem de zayıflamak için çok önemlidir.

Ayrıca diyet programınızda vücudun ihtiyacı olan omega3’ü haftada 2-3 kez balık tüketerek ve ara öğünlerde ceviz yiyerek hem gerekli yağ alımını hem de vitamin alımını sağlıklı bir şekilde yapmış olacaksınız. Bazı hastalıklarda da özellikle alzheimer hastaları için çok önemli bir besin öğesidir. Ayrıca günlük olarak hissedilen yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon eksikliğine de çok iyi gelmektedir.

Öğünlerde olması gereken ve içerisinde bulunan yağlara da ihtiyaç duyulan süt, yoğurt, et, balık yağsız olarak tüketilmelidir. Yağsız olması tamamen yağsız olacağı anlamına gelmiyor. Bu besinlerin yağı tamamen alınsa da içersinde mutlaka yağ kalacaktır ve kalan yağ ise vücut için hem çok yararlı hem de yeterlidir. Salataları, yeşilliklerin vücuda faydasını arttırabilmek için de mutlaka çok az zeytinyağıyla tüketilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu