Estetik

Yağ aldırma ameliyatı (Liposuction)

Diğer isimleri Body Sculpturin, Liposhaping ve Body Counturingyap yağ aldırma ameliyatı  (Liposuction), günümüzde özellikle kadınlar arasında obesitenin artmasıyla dikkat çekmeye başlayan bir estetik cerrahi ameliyatıdır. Vücutta belirli bölgelerde bulunan fazla yağların (kalçalarda, göbekte vb.) alınmasıyla vücudun yeniden şekillendirilmesini sağlayan ve orantısız görüntü oluşumunu düzelten bir işlemdir. Bu işlem lipoplasti olarak adlandırılan bir ameliyatla yapılır. Ameliyat süresi, yağ miktarına bağlı olarak 1-4 saat arasında değişir. İşlem, genel anestezi (narkoz) ya da lokal anestezi altında gerçekleşir.

Yağ aldırma ameliyatı (Liposuction) kimler için uygundur?

Beden kitle indeksi normal ya da normalden biraz fazla olan ancak; vücudunun bazı bölgelerinde olması gerektiğinden daha fazla yağ birikimi olan ve vücudu fazla yağ birikiminden dolayı orantısız görünen bireylere bu işlem uygulanabilir. Bireylerin belirli bölgelerinde gözlemlenen orantısızlık diyet ve spor yapılmasına rağmen kaybolmaz. Bu bölgelerdeki yağ dokularının diğer bölgelerdeki yağ dokularından karakter olarak farklı olması bu duruma neden olur. Vücut estetiğini bozan bu orantısız yağ birikimi, bireylerin ruhsal durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Yağ aldırma ameliyatı (Liposuction) kimlere yapılmaz?

Bilindiğinin aksine yağ aldırma ameliyatı (Liposuction) kesinlikle bir zayıflama yöntemi değilidir. Zayıflama amacıyla kullanarak fayda ummakta doğru değildir.  Bazı kadınlar doğum sonrası oluşan çatlaklar ve sarkmaların giderilmesi amacıyla bu yöntme başvurabilirler ancak etkili değildir. Fakat doğum sonrası deri elastikiyetini kaybetmemişse, karın çevresinde çatlaklar ve sarkmalar oluşmamışsa fazla yağların alınmasında bu yöntem kullanılabilir.  Yaş ya da genetik faktörlere bağlı bazı kişilerde deri, gerginliğini ve diriliğini kaybeder. Liposuction uygulaması sonrası bu bireylerde sarkma ve buruşukluklar ortaya çıkabileceğinden işlem önerilmez. Yapılması durumunda beraberinde dermolipektomi denilen fazla derinin çıkarılması işleminin uygulanması gerekebilir.

Selülit tedavisi için yağ aldırma ameliyatı yapılmaz.

Kalp, böbrek, karaciğer ve merkezi sinir sistemini ilgilendiren hastalıklar gibi medikal problemlere sahip bireylere anestezi ve cerrahi işlem risk teşkil ettiğinden önerilmez. Ayrıca sigara içenler ve kan sulandırıcı ilaç kullananlar, hekimin öngördüğü andan itibaren işleme kadar bunları kullanmayı bırakmalıdır. Liposuction, gebelik ve emzirme dönemi gibi önem arz eden zamanlarda uygulanmamalıdır.

Elif ŞAHİN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu