Estetik

Yağ Aldırma Ameliyatı Zararlı Mı?

Yağ aldırma ameliyatı aslında basit bir cerrahi girişim değildir ve bir takım riskler içerir. Bu nedenle gerekmedikçe yönteme başvurulmaması kilonun diyet ve spor gibi yöntemlerle azaltılmaya çalışılması önerilir. Yağ aldırma ameliyatı obesitenin çözümü değildir.

Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır?

İşlemin yapılacağı bölgenin uygun olan noktalarından yapılan kesilerden (insizyon) yağ dokusu içine vakum cihazına bağlı metal kanüller sokularak kanüllerin ileri geri hareket ettirilmesiyle fazla yağ dokusu bölgeden aspire edilerek uzaklaştırılır. İşlem vakum cihazı kullanılmadan büyük enjektörler yardımıyla oluşturulan vakumla elde de yapılabilir.

İşlemden önce, kanama olmadan kolayca uygulamayı gerçekleştirmek için yağ dokusuna özel bir solüsyon enjekte edilir. Bu sıvı, lokal anestezik madde içerdiğinden uygulama sonrasında erken dönemde ve uygulama zamanında ağrıyı önleyici etki yapar. Bu yöntem tümesan tekniği ya da ıslak teknik olarak adlandırılır. Ultrasonik titreşimlerle önce yağların yumuşatıldığı sonrasında işlemin yapıldığı bir yöntem de mevcuttur. Ultrasonik liposuction denilen bu yöntem, giderek daha az tercih edilmeye başlanmıştır.

Yağ aldırma ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

İşlem bitiminde hastalara kanamaları önlemek için özel üretilmiş korseler giydirilir. Bu korseler bir hafta boyunca hiç çıkartılmadan giyilmelidir. Daha sonra korse çıkartılıp yıkanıp banyo yapılabilir. Banyodan sonra korse tekrar giyilir. 3 hafta daha giyilmesi gerekir. 2 ay giyilmesi daha da yararlı olacaktır.

Ameliyattan sonra uygulama bölgelerinde ödem ve morluklar görülebilir. Bunlar 6-8 haftaya iyileşme gösterir.

Uygulama sonrası üçüncü haftadan itibaren lazerli vakum masajı ve ozon sauna, işlemin sonucunun kısa sürede ve istenilen şekilde olmasına yardımcı olur. Bu uygulamalar dolaşımı artırıp ciltte sıkılaşma sağlayarak etki gösterir.

Ameliyat sonrası kişiler 4-6 saat gözlemlenip durumu normal ise ayağa kaldırılabilir. Eğer bir problem gelişmezse kişiler aynı gün içinde taburcu edilir. 1-2 gün yatırılması nadir rastlanan bir durumdur.

Yağ aldırma ameliyatı sonrası doktorun önerdiği diyete kişilerin sadık kalması ve önerilen ilaçların kullanılması.

Yağ Aldırma Ameliyatı Zararlı Mı?

Sanıldığı kadar masum bir cerrahi işlem olmayan yağ aldırma ameliyatı (liposuction) beraberinde bir takım riskleri içerir. Bunlar;

  • Vücutta asimetrik görünüm (şekil bozukluğu).
  • İşlem sonrası pürüzlü bir cilt.
  • Yağ aldırma işlemine bağlı meydana gelen sinir hasarına bağlı his kaybı.
  • Ameliyat yapılan alanda renk değişikliği, koyulaşma vb.
  • Ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması.
  • Ameliyat yapılan alandaki yağ kaybı nedeniyle alanda sıvı toplanması.
  • Genel anesteziye bağlı özellikle ileri yaş hastalarda sorunlar,
  • Ameliyat bölgesinde ağrı ve bu ağrının ameliyat sonrası uzunca bir süre devam etmesi.
  • Ameliyat sırasında kopan yağ dokusunun damar içine geçmesi sonucunda yağ embolisi (damarda yağ hücresinin oluşturduğu tıkanıklık), emboliye bağlı solunum güçlükleri ve ölüm riski.

Yağ aldırma ameliyatı yaptırmadan önce mutlaka doktora danışıp işlemin yararları ve riskleri ile ilgili daha detaylı bilgi alınız.

Elif ŞAHİN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu