Beslenme Diyet

Vücut Yapısına Göre Doğru Beslenme

Birçok uzmanın tarafından ortaya atılan farklı görüşler farklı diyet programları var. Bunlardan biri ise vücut yapısına göre doğru beslenme şeklini bularak yapılan bir diyet programıdır. Her vücut farklı özelliğe sahiptir. Diyet yaparak zayıflayan herkes birbirine diyet tavsiye etmekte fakat diyetin kişinin vücut yapısına uygun olup olmadığını bilmeden uygulamaya çalışmaktadır.

Besinlerin kişiden kişiye farklılık göstermesinin nedenleri arasında kan grubunun önemli olduğunu belirten uzmanlar diyet yapmak için mutlaka bir uzman tavsiyesi alması gerektiğini belirtmektedir.

Kan grubuna göre beslenme nasıl mı olmalıdır? Kan grubu 0 olan bir kişinin protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Özellikle protein bakımından zengin olan et ve balık ağırlıklı beslenme şekli oluşturmalı ve karbonhidratlar ile süt ürünlerinden çok az tüketilmelidir. 0 kan grubunda olanlar portakaldan, avokadodan, bazı yemişlerden ve mercimek içerikli besinlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Kan grubu A olanlar ise bitkisel ağırlıklı beslenme şekli oluşturmalıdır. A grubunda olan kişilerin kırmızı et,  süt ve süt ürünlerinden ise çok az, balığı ise yüksek oranda tüketmeleri önemlidir.

Kan grubu B olan kişilerin ise meyve ve sebzelerle beslenmeleri, tavuk ve özellikle işlenmiş olan jambon dışında balığı çok az, süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. AB kan grubuna sahip olanların sayısı çok az olmakla birlikte beslenme şekli kan grubu A ve B olanların yiyebilecekleri besinlerden kendilerine beslenme listesi oluşturabilirler. Bu bilgilerin yanında mutlaka bir uzman başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu