Beslenme Diyet

Vücut Saati Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Diyet konusunda birçok uzman farklı görüşlere sahiptir. Öğün sayısı hakkında da ortaya atılmış farklı fikirler söz konusudur. Kimi uzmanlar az ama sık yemenin önemli olduğunu söylerken kimi uzmanlarda üç öğünün yeterli olduğunu ara öğünlerinin vitamin ve mineraller bakımından zengin ceviz, fındık ya da badem, meyve gibi besinlerle geçirilmesinin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Vücut saati diyeti ise vücudun belli saatlerde ihtiyaç duyduğu besinleri almasına bağlı bir diyet programıdır.

Vücut saati ne demek? Vücudun ihtiyacı olan besinler saatinde alınmalı, saatinin dışında alınan besinlerin vücuda depolanıp kilo yaptığı uzamanlar tarafından belirtilmektedir. Sabah, öğle, akşam saatlerinde alınan besinlere ve metabolizmanın az çalıştığı akşam yediden sonra yememeye dikkat edilmelidir.

Zamanında alınmayan besinler vücudun belli bir bölgesinde depolanır. Mesela kahvaltı yapmak yerine meyve yemek, akşam yemeği yerine hamur işi tüketmek kilo alımına sebep olur. Vücudun dengesini sağlamak, formunuzu korumak ya da kilo vermek için belli ölçülerde ve yasak olan nişastalı, şekerli, hamurlu besinlerden uzak durmak, her besini günün belli saatlerinde almak önemlidir.

Yenilen besinler vücudun şeklini de sağladığı unutulmamalıdır. Örneğin gereğinden fazla sebze yemek basen ve kalçayı;  çok fazla et tüketmek göğsü, omuzu; nişastalı yiyecekleri fazla tüketmek karın bölgesini etkiler. Bu yüzden öğünler dengelenmeli, sabah kahvaltıyı kahvaltı yiyeceklerinden oluşan şarküteri besinleriyle sıkı bir şekilde, öğlen de bitkisel yağ ve şeker gibi besinlerin alımıyla beslenme şekli düzenlenmelidir. Şeker ihtiyacı ise ufak bir çikolata ya da meyveyle porsiyon olarak tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu