Kadın Sağlığı

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Ameliyatı)

Vajinanın toplanmasını ve sıkıştırılmasını sağlayan işleme vajinoplasti denir. Özellikle normal doğum yapan kadınlarda ve ilişkiye bağlı olarak bazı kadınlarda vajina genişleyebilmektedir. Vajinanın genişlemesine bağlı olarak zamanla cinsel ilişki sırasında hem kadın hem de erkek için doyumda azalma yaşanmaktadır. Bu sorunu yaşayan çiftlerde vajina daraltma ameliyatı gerçekleştirilir ve cinsel yaşamları normale döner.

Vajinoplasti ameliyatında fazla olan vajinan doku çıkarılır ya da vajinayı çevreleyen yumuşak doku ve kaslar sıkıştırılır. Genellikle doğum yapmış kadınların bu ameliyata başvurduğu görülmüştür. Vajinoplasti ameliyatı ile beraber zaman zaman labiaplasti ameliyatı da yapılabilir. Labiaplasti ise vajen dışındaki dudakların küçültülmesi veya şeklinin düzeltilmesidir.  Vajinoplasti ameliyatı ortalama olarak 20-30 dakika sürer ve karından herhangi bir kesi yapılmaz. Vajenin girişine kesi yapılarak gerçekleştirilir ve dikişler kendinden eridiği için ameliyat sonrası dikiş aldırmak gerekmez.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Geçirilen operasyondan sonra 1-2 hafta vajinal akıntı olabilir. Ameliyattan 6 hafta sonra doktor kontrolünde herhangi bir problemle karşılaşılmazsa cinsel ilişki başlayabilir. Hafif geçen bir operasyondur. Hasta ameliyat sonrası 1-2 günde normal yaşantısına dönebilir. Ameliyattan sonra tekrar gebelik olursa sezaryen doğum önerilir. Bunun sebebi ise normal doğumla ameliyatla sıkıştırılmış olan vajina tekrar bozulabilir.

Yağmur Sezgin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu