Kadın Sağlığı

Vajinit Nedir, Tanı ve Tedavisi?

Vajinit (vajinanın iltihabı), akıntı, kaşıntı ve cinsel ilişki sırasında ağrı ile belirti gösteren bir hastalıktır. 15-49 yaş grubu arasındaki kadınların çoğunun yılda en az bir kez vajinal (hazne) enfeksiyon geçirdiği belirtilmektedir. Vajinit belirli bir dönemde (akut) yada sürekli (kronik) olabilir.

Vajinit kimlerde daha fazla görülür?

Normalde asit özellikte olan haznenin yapısı, farklı nedenlerle bozulabilir. Böyle durumlarda hastalık yapan mikropların vajinaya girmesi ile hastalık oluşabilir. Her kadın vajinit açısından risk altındadır. Özellikle; uzun süre antibiyotik ve kortizon tedavisi görmek, aşırı stres, birden fazla partnere sahip olmak, doğum / düşük ve kürtaj sayısının fazla olması, düşük sosyo-ekonomik durumun yarattığı kötü çevre koşulları, beslenme bozukluğu, kilolu olmak, hazneye yabancı cisim koymak (tuvalet kâğıdı, pamuk, tampon vb.) ve adet dönemlerinde temizliğe dikkat etmemek vajinit riskini artırır.

Vajinit çeşitleri nelerdir?

Bakteriyel vajinoz

Vajinada (haznede) normalde bulunan hem anaerobik bakterilerin hem de Gardneralla vajinalis isimli bakterilerinin aşırı çoğalması sonucunda hastalık ortaya çıkar.

Kandida (mantar enfeksiyonu)

Vajinanın kendi doğal yapısında bulunan Candida Albikans isimli mikro organizmanın çoğalması sonucunda hastalık ortaya çıkar.

Trikomoniyaz

Çoğunlukla cinsel temasla ya da ortak kullanılan tuvaletlerden vb.  Trichomonas vajinalis parazitinin bulaşması sonucunda ortaya çıkan bir enfeksiyondur.

Atrofik vajinit (çekilmiş/ küçülmüş)

Menopoza girmiş kadınlarda daha çok rastlanır. Menopoz döneminde kadında östrojen azaldığı için, asit özellikten alkalen özelliğe dönüşen vajinaya çevre dokulardaki hastalık yapan mikroorganizmaların girmesi sonucu hastalık oluşur. Bölgeye uygulanan östrojenli kremler ya da kortizon tedavide kullanılabilir.

Basit vajinit (Kontakt vajinit)

Erişkinlerde, unutulmuş tamponlar, korunma yöntemi olarak (diyafram vb.) araçlar nedeniyle daha sık ortaya çıkar. Vajinada tuvalet kâğıdı, pamuk vb. cisimlerin varlığı da bu duruma neden olabilir.  Tedavide ilk önce yabancı cisim çıkarılır.

Parazitlerin neden olduğu vajinit

Ergenlik öncesi kız çocuklarının önemli bir kısmında bulunur. Genellikle tuvalet sonrası temizliğini kötü yapan kızlarda kıl kurdunun neden olduğu bir hastalıktır.

Vajinitlerin belirtileri

Belirti ve bulgular vajinit türüne ve etkene göre değişiklik gösterir. Bu enfeksiyonlar genellikle belirti vermeyebilir. En önemli belirtileri, bol miktarda akıntı bazen kötü kokulu akıntı (etkene göre akıntı rengi değişiklik gösterebilir) ve kaşıntıdır. Hastalığın şiddetine göre ağrılı idrar yapma ve ağrılı cinsel ilişki görülebilir.

Vajinit Tanısı

Hastanın şikayeti ile ilgili bilgilerin alınması

Belirtilerin başlama zamanı, akıntının özelliği (peynirimsi, et suyu vb., grimsi-yeşilimsi), miktarı, rengi ve kokusu değerlendirilir, akıntı ile beraber başka belirtileri var mı (kaşıntı, ağrılı cinsel ilişki, ağrılı idrar yapma vb.), ilaç kullanımı var mı (Antibiyotik, oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları), kortizon), sürekli bir hastalığı var mı ve kişisel temizlik alışkanlığı (cinsel ilişki sonrası vajinal yıkama yapıyor mu?) sorgulanmalıdır.

Fiziksel değerlendirme

Jinekolojik muayene yapılır ve vajinadan örnek alınır. Akıntı incelenir. Vajinanın asit özelliği değerlendirilir.  

Vajinit Tedavisi

Tedavi vajinitin türüne göre hekim tarafından planlanır.

Vajinitli kadınlara öneriler

* Dengeli ve yeterli beslenmelidirler.

* Bölgenin temizliğini doğru yapmalıdırlar.

* Tedaviyi tamamlamalı yarıda kesmemelidirler.

* Adetliyken de tedaviye devam etmelidirler.

* İlaçları bitince tekrar kontrole gitmelidirler.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu