Kadın Sağlığı

Vajinayı Sabunla Yıkamak Zararlı Mı?

Vajinayı sabunla yıkamak zararlı mı?’dan önce Vajinayı temizlemek gerekir mi?’ konusuna değinelim. İnsan vücudunun kendini temizleme mekanizması vardır. İçinde bakteri öldürücü savunma hücrelerini bulunduran salgı, vajina içinde sürekli olarak vardır. Vajinada iyi huylu bakteriler de bulunur. Böylece hiçbir şey yapılmazsa dahi vajinanın temizliği sağlanır.

Vajina temizliği eğer hatalı şekilde yapılırsa vajinanın sağlam dokusu yıkılabilir, bu yüzden vajina temizliğine dikkat edilmelidir. Ekstra bir durum yoksa vajinanın içini temizlemek uygun değildir.

Vajinanın temiz olup olmadığını nasıl anlarız?

Henüz kızlık zarı bozulmamış kadının vajinasının içine bakteriler ulaşmamıştır. Cinsel yaşamı aktifleştikten sonra vajina salgısının kokusu ile vajinanın temizliği anlaşılabilir. Normalde koku oluşmazken cinsel ilişki sonrası oluşabilir. Bu durumda da sebep enfeksiyon olabilir. Vajina temizliğinden şüphe edildiği zaman yani akıntının renginin değişmesi, kötü kokulu olması, kaşıntı olması gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Tedavi ile vajina eski haline döner.

Vajina sabunla yıkanmalı mı?

Vajina içi asittir ve sabun kullanıldığı zaman bu asit ortamını bozar. Vajina temizliğinde sabun kullanılmamalıdır. Fakat dış genital bölge temizliğinde kullanılabilir. Vajinanın sabunla yıkanması yanmaya neden olur. Vajina sabunla yıkandığında burada bulunan savunma bakterileri zarar görür. Bu bakterilerin yok olması enfeksiyona yol açar.

Cinsel ilişki sonrası vajina temizliği

Cinsel ilişki sonrasında ya partnerden bir şey bulaşmışsa kurtulabilme fikri ile ya da içerdeki spermleri yıkayarak gebelikten korunma fikri ile sıklıkla vajina yıkanır.

İki fikir de yanlıştır. Birincisi partnerden bir şey bulaşmışsa bakteri, mantar, virüsler yıkama ile yok edilemez, ikincisi ise sperm hareketleri çok hızlı olduğundan ulaşacağı yerlere çoktan ulaşmışlardır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu