Kadın Sağlığı

Vajinal Kuruluk Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Sağlıklı cinsel birliktelik için normalde vajinanın kaygan olması gerekmektedir. Bu kayganlığı ise vajina girişinde veya rahim ağzındaki özel salgı bezleri sağlamaktadır.  Cinsel uyarılma ile artan salgı bazı durumlarda yeterli olmaz ve vajinal kuruluk sorunu ortaya çıkabilir.

Vajinal kuruluk problemi yaşayan kadınlarda cinsel ilişki beklenen seviyede olmaz ve kadın açısından ağrılı bir duruma dönüşür.

Vajinal kuruluk nedenleri

 • Bazı adet dönemleri
 • Menopoz döneminde özellikle hormonların eksikliği
 • Emzirme dönemi
 • Gebelik
 • Cinsel uyarılmanın yeteri kadar olmaması
 • Cinsel birliktelik için isteksiz olma
 • Vajinal duş yapma
 • Vajinal tampon kullanımı
 • Stres
 • Bazı ilaçlar gibi durumlar vajinal kuruluğa sebep olan faktörlerdendir.
 • Bazı durumlarda cinsel ilişki başladıktan sonra vajinada kuruma olabilir. Bunun nedeni ise enfeksiyonlar veya psikolojik olarak ilişkiden kaçınmadır.

Vajinal kuruluk tedavisi

Tedavi nedene göre planlanır. Günümüzde bu sorunu gidermek için daha çok vajen kayganlaştırıcı jeller kullanılır. Kullanılan jeller vajinada kayganlığı sağlayarak cinsel ilişkide kuruluğu gidermektedir. Menopoz sonrası dönemde ise daha çok kayganlaştırıcı ilaçlar veya vajina içine uygulanan hormonal krem ya da tabletler kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından kullanılan bitkisel tedaviler yani bitkisel ilaçlar, kürler, çaylar kuruluk açısından fayda sağlamazlar. Sadece bitkisel tabanlı olan ve eczanelerde bulunan kayganlaştırıcı ürünler kullanılabilir.

Hamilelik ve adet öncesi dönemde vajinal kuruluk olur mu?

Progesteron hormonu hamilelik ve adet öncesi dönemde artış gösterdiği için bu zamanlarda vajinal kuruluk şikâyetleri yaşanabilir. Gebelik sırasında kullanılan kayganlaştırıcı jeller hamileler tarafından kullanılabilir. Adet öncesi yaşanan kuruluk sorunu adet bitiminden sonra geçer ve vajina kaygan haline geri döner. Vajinal kuruluk bir hamilelik belirtisi değildir.

Doğumdan sonra vajinal kuruluk görülür mü?

doğumdan sonra vajinal kuruluk

Her doğumdan sonra emzirme nedeniyle prolaktin hormonu artış göstermesi ve östrojen hormonun azalmasıyla vajinada kuruluk görülebilir. Bu durum emziren annelerde daha uzun sürmekle beraber birkaç ay içerisinde ortadan kaybolur.

Polikistik over vajinal kuruluğa sebep olur mu?

Sık görülmeyen bir durumdur. Polikistik over direk olarak vajinal kuruluğa sebep olmaz.

Vajinal kuruluk vajinismusa yol açar mı?

Vajinusmus nedeniyle cinsel ilişkiye girememek vajinal kuruluktan dolayı cinsel ilişkiye girememekten çok daha farklıdır. Vajinusmus olan kadınlar kayganlaştırıcı veya kuruluğu giderici ilaçlar dahi kullansalar cinsel ilişkiye giremezler. Ancak vajinal kuruluktan dolayı cinsel ilişkiden kaçınanlar ilişkiye girme korkusu yoktur sadece ilişki sırasında ağrı ve yanma korkusu vardır.

Yağmur Sezgin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu