Kadın Sağlığı

Vajinadan Ses Gelmesinin Nedeni Nedir?

Vajinadan ses gelmesi özellikle doğum yapmış kadınlarda görülen bir durumdur. Normal doğum yapan kadınlarda  vajina kaslarının gevşemesi vajinadan ses gelmesine yol açabilir. Vajinadan ses gelmesi genellikle normal doğum yapan kadınlarda görülür. Fakat sezaryenle doğum yapan ya da hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir.

Yaş ve fazla kiloya bağlı olarak kasların esnekliğini kaybetmesi sonucu vajinaya hava girişine engel olunamaması ile vajinadan gaz kaçırmasına benzeyen bir ses gelir. Ayakta ya da otururken bu durum oluşabilir ve kontrol edilemez. Kontrol edilemediği gibi oldukça utanç verici bir durumdur.

Vajinadan ses gelmesi cinsel ilişki esnasında daha fazla oluşur. İlişki esnasında vajina içine hava girer, bu hava girişini kadın kontrol edemez ve hava dışarı çıkar. Hava çıkışının sesi duyulabildiğinden cinsel ilişkide rahatsızlık verebilir.

Vajinadan ses gelmesinin iki nedeni vardır. Birincisi vajinada yapısal olarak ya da normal doğuma bağlı genişleme olmasıdır. İkinci neden ise vajinada genişleme olmaksızın vajinadaki  kasların tonüsünün gevşek olmasıdır.

Vajinadan ses gelmesinin tedavisi

Kegel egzersizleri uygulaması vajinadan ses gelmesinin tedavilerinden bir tanesidir. Beraberinde elektrik stimulasyon tedavisi uygulanabilir. Tedavide tercih edilen yöntemlerden biri vajinoplasti operayonudur. Bu ameliyat ile genişleyen bölgeye daraltma işlemi yapılır. Tedavide tercih edilen başka bir yöntem haftada 2-3 kez, 20-25 dakikalık 10 seans yalnızca elektrik stimulasyon tedavisidir.

Vajinadan ses gelmesinin tedavisi ile vajen kasları kuvvetlenecek böylece vajene hava giremeyecek.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu