Kadın Sağlığı

Vajen Kanseri Nedir? Şikayetleri ve Tedavisi

Ortalama olarak 40-65 yaş arası kadınlarda görülen vajen kanseri kadın üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin %1’ini oluşturmaktadır. Bu kansere cinsel yolla bulaşan hastalıklardan Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonunun neden olduğu düşünülmektedir.

Vajen kanserinde ne tür şikayetler olur?

Vajina (döl yolu) mukozasında gelişen kanser travmaya neden olduğundan özellikle ilişki sırası ve sonrasında kanamaya neden olur. Vajene yakınlıkları nedeni kalın bağırsak ve idrar torbası ile ilgili yakınmalar görülebilir. Dışkılarken ağrı ve kanama, idrar yaparken yanma, ağrı ve kanama şikayetleri olabilir.

Vajen Kanseri Tanı

Jinekolojik muayenede  vajina duvarında tümoral bir alan ve kanamalı erozyon görülür. Tanı bu bölgede biyopsi incelenmesi ile kesinleşir. Daha çok komşuluk yolu ve lenfatiklerle yayılır. Vajina kanserlerin erken tanılanmasında servikal kanser taraması olan smear testi (simir testi) faydalıdır.

Vajina Kanseri Tedavi

Kanserin büyüklüğü ve yerleşim bölgesine göre tedavi farklılık gösterir.

Kanser rahim ağzına yakın vajinanın tepesine yerleşmişse cerrahi işlemle rahim ve vajenin 1/3’lük üst kısmı alınır. Alt karın bölgesi lenf bezlerinin çıkarılması da bu işleme eklenir. Cerrahi sonrası ışın tedavisi uygulanır.

Kanserin yerleşimi vajenin orta bölümü ise cerrahi uygulanmadan sadece radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır.

Vajenin alt 1/3’lük kısmına yani vajen girişine yerleşmiş ise bu kısım ve dış vajen cerrahi olarak çıkartılır. Radyoterapi de tedaviye eklenir.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu