Saç Bakımı

Uzun Saç Nasıl Yıkanmalı?

Saçın yıkanma işlemi herkes tarafından çok basitmiş gibi görünse de saçların yıpranma sebebini yanlış uygulanan yöntemlerdir. Saçlarınız uzun olduğunda saç derisindeki yağların saç uçlarına ulaşması oldukça zor olur. Bu yüzden saçlarınızda kırılmalar ve dökülmeler meydana gelebilir. Kırılan saçlar mat ve cılız bir görüntü oluşturur. Bütün bunların olmasını önlemek için ‘’uzun saç nasıl yıkanmalı, doğru yöntemler nelerdir?’’ gibi soruların cevaplarını bulmalıyız.

Öncelikle saçların her gün yıkanması doğru değildir. Saçların yağlanmaya da ihtiyacı vardır. İki günde bir saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu süre 3 ya da 4 günü bulursa saçlarınızı banyoda iki defadan fazla şampuanlamamalısınız. Uzun saçlarınızı yıkarken saçlarınızı çok köpürtmek doğru bir uygulama değildir. Avucunuza döktüğünüz bir miktar şampuanı iki elinize eşit miktarda bulaştırıp parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirmelisiniz. Tırnaklarla saç diplerinizi kazırcasına yıkamak saçlarınıza zarar verecek ve saçlarınızın dökülmesine neden olacaktır.

Saçlarınızı ilk yıkamada iyice durulamadan ikinci kez şampuanı dökmemelisiniz. Aksi takdirde şampuanın yararından çok zararını görebilirsiniz. İyi durulanmayan saçta kalıntılar oluşur ve bunun sonucu olarak kepeklenme gibi sorunlar meydana gelebilir.

Ayrıca saçlarınızı tarama işlemini yaparken saçlarınızın çok ıslak olmamasına ya da çok kuru olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca uzun saçlarınız birbirine dolanmış ise duştan önce uçlardan başlayarak birbirine giren saçlarınızı açmalısınız. Eğer dolanan saçlarınızı açmaya saç diplerinden başlarsanız saçlarınız kırılır ve dökülmeler meydana gelir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu