Beslenme Diyet

Uyurken zayıflatan pratik öneriler

Özellikle diyet yapanlar için önemli olan kilo vermek için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bunların arasında uyurken zayıflatan pratik öneriler ile kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Diyet kilo vermek için yapılan düzenli ve dengeli beslenmeyi sağlayan, düzenli egzersiz yapmayı gerektiren bir beslenme şeklidir. Yalnız bunların yanında diyetimizle birlikte alışkanlık haline getirdiğimiz bazı davranışların değişikliğe ihtiyacı vardır.

Bu alışkanlıklardan biri uyku alışkanlığıdır. Uykudan önce devamlı söylenen bir şey yenmemesi uzmanlar tarafından özellikle vurgulanmaktadır. Ancak uyumadan yaklaşık bir saat önce içilecek olan 150 kalori içeren protein tozu metabolizmanın hızlanmasını, kan basıncının düşmesini ve vücudun tüm görevlerinin yerine getirmesini sağlamaktadır.

Bunun yanında uykudan önce kullanılan bilgisayar, izlenen televizyon ışığının hem beynimize zarar verdiği hem de uyku kalitesini düşürdüğünü bilmeyen yoktur. Ayrıca beyaz ışık denen ışığın yetişkin, çocuk demeden uyku düzenini bozduğu gibi kilo kontrolünde zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden uyunacak odada elektronik cihazların olmamasına, en ufak bir ışığın bile sızmaması kilo alımınızı engelleyecektir.

Ayrıca uyuduğunuz odanın rengi de çok önemlidir. Birçok lokantalarda, fastfoodlarda kullanılan sarı ve kırmızı renginin sebebini kimse bilmez. Buralarda kullanılan sarı ve kırmızı renk uyarıcı etkiye sahiptir ve farkında olmadan acıkma hissine, iştah arttırmaya nerden olmaktadır. Bu yüzden uyuduğunuz odanın rengi daha açık sakin renklerde olmasını sağlamalısınız.  Bilinçaltında oluşan acıkma hissi uyarısını engellemiş olacaksınız.

Ayrıca diyet yapanlar için önemli olan ne yiyeceğim, nasıl yiyeceğim sorunuyla baş başa kalmamak ve diyet programınızı doğru uygulayabilmek için ertesi gün ne yenmesi gerektiğinin planı yapılmalı, hazırlanmalıdır. Böylece hazırladığınız yiyecek günün diyetinizi ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Serin bir odada uyumanın metabolizmayı hızlandırdığını ve vücutta bulunan kahverengindeki yağların yakmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden uyunacak olan odanın yaklaşık 14-18 derece olmasına metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Bunların yanında özellikle diyet yapanlar için oda kokusunun önemli olduğunu, kokuya göre iştahın kapanması ya da açılması söz konusudur. Özellikle kokular bu konuda renklere iştahı açma kapama konusunda daha etkilidir. İştahı kapatan kokuların vanilya, muz ve yeşil çay içerikli oda kokularının ya da mumların acıkmanızı sağladığı, nane aromalı kokuların da acıkmayı önlediği, iştahınızın kapanmasına yardımcı olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Uyku düzeni her gün aynı saatte yatmak ve aynı saatte yatmak ve ortalama 7-8 saatten fazla uyumamak yine diyet yapanlar için çok önemlidir. Çok uyuyan ve düzensiz uyuyan bayanların kilolu, her gün aynı saatte yatıp aynı saatte yatan kadınların ise zayıf olduğu yapılan araştırmaların bir sonucudur. Özellikle her gün sabahları aynı saatte kalkmak, uyku süresine dikkat etmek, kalp rahatsızlık riskini de azaltmaktadır. Sabahları geç kalkmak çok acıkmış olarak uyanmamıza ve kalorisi yüksek besinleri tüketmemize neden olmaktadır.

Ve yine önemli bir püf noktası ise mutfağa giriş çıkışlara sınır getirmektir. Yine diyet yapanların en büyük sorunu olan devamlı mutfağa girmeyi özellikle akşam saatlerinde yatmadan önce kısıtlamalısınız. Yatmadan önce yemek yeme kalori almanıza ve dolayısıyla uyuyacağınız için kilo almanıza neden olacaktır. Bu yüzden mutfağa girişiniz sınırlamak ve her türlü mutfağa girme ihtimaline karşı ise ortalıkta, tezgâhta sizi uyaran, kilo aldıran besinlerin olmamasına dikkat edin. Bu tarz yiyecekler mümkün olduğunca alınmamalı, alınırsa da kapalı bir yerde muhafaza edilmelidir. Çünkü kalorisi yüksek olan bu besinler göz önünde olduğunda iştahınızı arttıracak, yeme isteği oluşturacaktır

Özellikle diyet yaparken uygulanması gereken bu pratik bilgiler küçük ama çok önemli detaylardır. Fazla kilo problemi olan kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu