Kadın Sağlığı

Uyurken Sütyen Takmak Zararlı Mı?

Uyurken sütyen giymenin fayda ve zararları kadınlar tarafından merak edilen bir konudur. Kadınların bir kısmı sütyen takmadan uyurken bir kısmı da sütyen ile uyumayı tercih eder. Bu tercihin sebebi daha çok rahatlık olsa da bizim değineceğimiz konu Uyurken sütyen takmak zararlı mı?

Sütyen giyilmesinin asıl amacı memelerin sarkmasını önlemek ve günlük yaşamda kıyafetlerin altından düzgün görünmesini sağlamaktır. Yerçekimi etkisiyle zamanla göğüsler sarkmaya başlar. Yerçekimi faktörünün yanında yaş faktörünü de ele alacak olursak zamanla  göğüs kasları elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Sütyen kullanarak ve doğru sütyen seçimi ile bu durum önlenebilir. Fakat şu zamana kadar yapılan araştırmalarda, gece yatarken sütyen giymenin ya da giymemenin göğüslere herhangi bir faydası ya da zararı olup olmadığı konusunda net bir sonuca ulaşılmış değildir.

Kadınları bir kısmı sütyen takmadan uyurken bir kısmı da sütyen ile uyumayı tercih eder. Sütyen ile uyumayı tercih eden kadınlar gece- gündüz sütyenlerinin çıkarmazlar, sütyensiz durmak bu tip kadınların bir kısmı için çıplak durmak gibidir. Göğüslerin deforme olmaması, gevşeyip sarkmaması için de gece sütyen ile yatmayı tercih ederler.

Sütyende doğru beden ölçümü ve doğru model seçimi, göğüslerin sarkık olmaması ve daha sağlıklı olması için gereklidir. Göğüsleri büyük olan kadınlar göğüsleri sıkmayacak bedende sütyen tercih etmeliler. Eğer gece sütyensiz uyumak rahatsız ediyorsa sütyen ile uyunabilir, bu kişinin rahatı ve seçimine kalmıştır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu