Aile Planlaması

üç aylık iğne (Depoprovera)

üç aylık iğne (depoprovera) çok sayıda ülkede etkin ve yaygın olarak doğum kontrol amacıyla kullanılmaktadır.  Emziren annelerinde rahatlıkla kullanabileceği bir doğum kontrol yöntemidir. Kullanım öncesi bir sağlık kurumunda gerekli değerlendirmeler yaptırılmalı ve danışmanlık alınmalıdır.  Hormonal yöntem kullanması sakıncalı olmayan kadınlarca kullanılabilir.

üç aylık iğne nedir?

İçeriğinde kadınlık hormonlarından progesteron (Depo medroksiprogesteron asetat (DMPA)) bulunan iğneler, 3 ayda bir enjeksiyon olarak yapılır. Kadınlarda yumurtlamaya engel olarak, rahim ağzındaki salgıyı koyulaştırarak ve rahim içinin gebelik için hazırlanmasını engelleyerek gebeliği önlerler.

üç aylık iğneler ne zaman yapılır?

Kadının adet gördüğü ilk 3 gün içinde üç aylık enjeksiyonun yapılması gerekir. Enjeksiyonlar aile planlaması merkezlerinde ya da aile hekimliklerinde çalışan sağlık personeli tarafından 3 ayda bir kas içine (kola ya da kalçaya) yapılır. İğne sonrası iğne yapılan yer ovulmamalıdır.

İğneler zamanında ve düzenli olarak her 3 ayda bir yapılmalıdır. Bir sonraki enjeksiyon ilk enjeksiyonun yapıldığı tarihten sonraki 90. günde yaptırılır. Birkaç gün önce ya da sonra yapılmasında da sakınca yoktur.

Bırakıldıktan sonra yeniden gebe kalmak belli bir süre alabilir.

Düşük ya da kürtaj sonrası 3 aylık iğne yaptırılabilir mi?

Evet, üç aylık iğneler düşük ve kürtajdan hemen sonra yaptırılabilir.

üç aylık iğnelerin avantajları nedir?

Yöntem son derece etkili, uygulaması kolay, emziren ve ileri yaştaki kadınlarında rahatlıkla kullanabileceği bir yöntemdir.

Özellikle östrojen içeren doğum kontrol yöntemlerini (doğum kontrol hapları) kullanamayan kadınlar için daha güvenli ve uzun süre kullanılabilecek bir alternatiftir.

Doğum sonrası kadın emzirmiyorsa doğumdan hemen sonra, emziriyorsa doğumdan 6 hafta sonra bu yöntemi kullanmaya başlayabilir. Emzirmeyi olumsuz etkilemez.

Cinsel ilişkiden bağımsızdır, cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

Doğru kullanıldığında gebeliği önleme oranı oldukça yüksektir (%98.5).

üç aylık iğneler gebeliği önlemeye ne zaman başlar?

Yöntem uygulandıktan hemen sonra etkisi hemen başlar.

üç aylık iğneler kısırlığa neden olur mu?

Hayır, yöntemi kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra kadının doğurganlığı geri döner. Kısırlığa neden olmaz.

üç aylık iğneler kanser yapar mı?

Hayır, yapılan araştırmalarda bunu ispatlayan herhangi bir veriye rastlanmamıştır. Aksine rahim ve yumurtalık kanserini önlediği belirtilmektedir.

üç aylık iğneler cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korur mu?

Hayır, korumaz. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalık bulaşma riski olan kişilere önerilmez.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar ben bu iğne istiyorum ama hiç b yerde bulamiyorum nasıl sipariş verebilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu