Beslenme Diyet

Turbun Faydaları Nelerdir

Günlük yaşantımızda kullanılan “turp gibiyim“ ifadesi de turbun faydalarını ortaya koyan bir söylemdir. Antioksidan bakımından çok zengin olan turbun sağlığa faydası çok fazladır. C vitamini bakımından çok zengin olan turbun soğuk kış aylarında çokça yaşanan soğuk algınlığına ilaç gibi bir etkisi olan bir besindir.

Besinler arasında birçok yararı bakımından ilk sırayı alabilen turbun lif bakımından da zengin olması kabızlık sorunu engellediği gibi kalori bakımında da düşük olması diyet yapanlara atıştırmalık olarak farklı bir alternatif bir besindir. Sadece kendisi değil turbun yeşil yapraklarının faydalı olduğu unutulmamalıdır.

İçerdiği besin lifi sadece sindirime değil diyabete, kalp hastalarına, kolon kanseri riskinin azalmasına çok faydası vardır. Ayrıca özellikle hamilelikte eksikliği görülen follik asit yani folat, folisin veya B9 vitamini içeren besin düşük riskini azaltmakta ve doğum kusurlarını kısmen de olsa engellemektedir. Follik asit içeren turbun diş eti sorunlarına, meme kanserine, pankreas kanserine, gözde oluşan sarı noktalara, kolon kanserine karşı önleme ve özellikle kan hücre üretimine yardımcı olma özelliğine sahiptir.

Fosfor, C vitamini bakımından zengin olan turbun solunum yolları problemlerinde de faydası oldukça fazladır. Ayrıca idrar söktürme özelliğine sahip olması bakımından da böbrek sağlığına yararlı bir besindir. Nefesi tazelemeye, ağız kokusunu gidermeye, kan dolaşımını hızlandırmaya, sinek ısırığında üzerine sürüldüğünde şişkinliği ve kaşıntıyı önlemede, ateşi düşürmede, ciltteki yaşlanmayı geciktirmede inanılmaz faydaları vardır. Devamlı olarak tüketildiğinde bu faydaların hepsini sağlamış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu