İnfertilite (Kısırlık)

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etki ve Zararları

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etki ve Zararları

Her hastalıkta ve tedavi yönteminde olduğu gibi tüp bebek tedavi yöntemlerinin de faydası olmasının yanı sıra düşük oranlarda riskleri mevcuttur. Bu nedenle tüp bebek tedavisi de çok az oranda da olsa yan etki oluşturabilir.

Tüp bebek komplikasyonları

Tedavi başarısızlığı: Tüp bebek tedavisinde en sık karşılaşılan durum tedavinin başarısız sonuçlanması durumudur.

Ovaryan hiperstimulasyon sendromu(OHSS): Yumurta gelişimi ve oluşumu için verilen ilaçların fazla miktarda verilmesi sonucunda çok sayıda yumurta oluşumu ve kist oluşumuna sebep olmasıdır. İleri derece de oluşması tüp bebek şansını %3-5 oranında düşürmektedir.

Çoğul gebelikler(ikiz, üçüz…): Çoğul gebeliklerin temel sebebi çok sayıda embriyo transferinin yapılmasıdır. Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisinde istenmeyen bir durumdur. Çünkü erken doğum vb. problemlere sebep olabilmektedirler.

Yumurtalıkların dönerek burkulması(over torsiyonu): Bu komplikasyon tüp bebek tedavisinde çok nadir olarak karşılaşılan bir durumdur. Yaklaşık olarak tüp bebek tedavilerinde binde bir oranında görülür.

Kanama: Yumurta toplanması sırasında vajinal kanama meydana gelebilmektedir.

Enfeksiyon: Yumurta toplama işlemine bağlı olarak çok nadir bir oranda gelişebilir. Antibiyotik tedavisi sonucunda düzelme görülür.

Karın organlarında yaralanma: Yumurta toplam işlemi sırasında çok nadir oranda, idrar torbası, rahime yakın damarlarda yaralanmalar meydana gelebilir.

Dış gebelik: Tüp bebek tedavisinde istenmeyen bir durumdur.

Tüp bebek tedavisinde oluşabilecek diğer problemler;

  • Yumurta gelişememesi
  • Yeterli yumurta toplanamaması
  • Döllenme oluşamaması
  • Embriyonun rahime tutunamaması

Bu tür nedenler tedavinin başarısız olmasına sebep olmaktadır. İlaçlar ve aşamalarda düzenlemeler yaparak yeniden tüp bebek tedavisi yapmak gerekir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar kanser yapar mı, erken menopoza sebep olur mu?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların günümüze kadar kanser yaptığına dair bir yan etkisi görülmemiştir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar erken menopoza sebep olmamaktadır. Tüp bebek tedavisindeki uygulamalar ve ilaçlar yumurtalık kapasitesinde azalmaya sebep olmaz.

Yağmur Sezgin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu