İnfertilite (Kısırlık)

Tüp Bebek Tedavisine Ne Kadar Ara Vermek Gerekir?

Tüp bebek denemeleri arasında kaç ay mesafe olmalıdır?, tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir? gibi sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.

Tüp bebek yöntemleri sonucunda gebelik elde edilememişse ortalama olarak 2-3 ay ara verildikten sonra tekrardan tüp bebek denemeleri yapılmasının bir sakıncası yoktur. IVF (In Vitro Fertilizasyon) ve ICSI (Mikroenjeksiyon) yöntemlerinin ikisinde de yeniden tüp bebek yapabilmek için verilen ara süre aynıdır.  Bu süreç zarfında kadının iki defa adet kanaması görmesi yeterlidir.

Burada önemli olan tüp bebek sırasında OHSS gelişmesi, yumurtalıklarda kist oluşumu veya herhangi bir problem meydana gelmesi durumunda tekrardan tüp bebek denemeleri yapabilmesi için öncelikle bu problemlerin düzeltilmesi gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisine başvuran kadınlar genç yaşta ve yumurtalıklarının durumları iyi ise yeniden tüp bebek denemesi için verilen aranın uzun veya kısa olmasının pek bir önemi yoktur. Yine genç yaşta olup da herhangi bir sebepten dolayı uzun ara vermek isteyen hastalarda bundan zarar görmezler.

Yumurta kapasitesi hakkımda doktora danışılmalıdır. Çünkü bazı durumlarda yumurta kapasitesi 30-35 yaşında hızla azalmaya başlayabilir böyle durumlarda tüp bebek denemesi için çok uzun ara verilmemelidir.

İleri yaştaki kadınlar için ise her ay yumurta kapasitesinden etkili bir azalma söz konusu olduğu için tekrardan tüp bebek denemelerinde ara oldukça kısa tutulmalıdır. Eğer 35 yaş ve üzeri bayanların yumurtalıklarında herhangi bir problem yoksa başarısız olan tüp bebek çalışmalarından sonra bir kere adet görmesi yeterlidir. Yani ileri yaştaki kadınlarda bir kere adet gördükten sonra tekrar tüp bebek denemeleri yapılabilir.

                                                                                                            Yağmur Sezgin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu