Gündem

Tunceli Belediyesinde Kadınlara Özel Gün İzni

Tunceli Belediyesi, kadın çalışanlarının tamamına özel günlerinde izin veriyor. Artık kadınlar regl (adet) dönemlerinde izin yapacak.

Belediye Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, kadınlara regl dönemlerinde izin verileceği, bunun için Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, DİSK Genel İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz ve kadın çalışanların protokol imzaladıkları bildirildi.

Tunceli Belediyesinin resmi web sayfasında yazan açıklama şu şekildeydi:

“Bilindiği üzere Belediye Kadın Meclislerimiz, kadınların her alanda özneleşerek iradeleşmesini esas alarak kadın haklarını savunur. Bu anlamda kadınların güncel taleplerini tespit edip, bu sorunları çözmeyi önümüze hedef koyup, Eylül ayı içerisinde yapılan Belediye Meclis toplantısında Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu kurulması kararı almıştık.

Belediyenin tüm hizmetlerinin ve gerçekleştireceği projelerin, her türlü ayrımcılığa karşı cinsiyet eşitliğini esas alacak biçimde dizayn edilmesine katkı sunmak için kadınların meclislerimiz ve komisyonumuz bu çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda toplumsal cinsiyet eşitliği ilkemize dayanarak kadın çalışanlarımıza her ayın belirledikleri bir günü menstrüasyon (regl/adet) izni verme kararı almış bulunmaktayız.

Benzer kararların çalışma alanlarında artması ve daha ileriye taşınması için çaba harcayacağımızı belirterek bu çalışmaların artmasını dileriz”

Dağınık Topuz ailesi olarak, kadınlara karşı olan eşitlik desteği ve hassasiyetlerinden ötürü Tunceli Belediyesi’ne tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz. Diğer belediyelerin de bu hassasiyeti göstermesini diliyoruz.

KAYNAK: Tunceli Belediyesi Resmi Web Sayfası

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu