Cilt Bakımı

Tonik Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Cildinizi iyice temizledikten sonra tonik kullanmak ciltteki yağları yok ederek gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Cilt yıkandığında PH dengesi bozulduğundan tonik kullanımı bu dengenin hızlı bir şekilde kurulmasına yardımcı olur ve yağlanmayı durdurur. Peki, evde tonik yapılabilir mi? tonik ne işe yarar? En çok ne zaman kullanılır?

Çevredeki kirlerin ve kullandığımız kozmetik ürünlerin etkisi ile ciltteki gözenekler kapanır ve yağ birikimi oluşur. Tonik kullanmak cildinizde oluşan yağ ve kirin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bazı tonikler cildinizi nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu tonikleri kullanarak cildinizin yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

Sigara kullanıyorsanız yüzünüz sürekli dumana maruz kalacaktır. Bu gibi durumlarda tonik kullanımı yüzünüzü temizlenmesini ve sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca düzenli tonik kullanımı yüzünüzde sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller. Sivilceler ciltten bilinçsizce temizlendiğinde yüzünüzde lekeler meydana gelebilir. Bunun olmaması için cildinize uygun bir tonik alarak yüzünüze kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizdeki ölü hücrelerden de kurtulmuş olursunuz.

Tonik kullanırken yüzünüzü öncelikle cildinize uygun olan bir temizleyici kullanarak temizleyin. Bir parça pamuğa tonik dökerek yüzünüze dairesel hareketlerle sürün. Tüm yüzünüze aynı pamuğu kullanmayın. Tonik sürerken göz çercesine çok yaklaşmamaya özen gösterin ve uygulama bitiminde yüzünüzü bir nemlendirici yardımı ile nemlendirin.

Evinizde doğal tonik yaparak cilt bakımınızı yapabilirsiniz. Bunun için 1 şişe maden suyunu 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırın ve bir pamuk yardımı ile cildinize sürün. Bu toniği sadece bir defa kullanabilirsiniz. Ertesi gün yeniden tonik sürmek istediğinizde anında karışımı yapıp yüzünüze uygulamanızda fayda vardır.

Yağlı bir cilde sahipseniz 5 ml elma sirkesi, 3 damla nane yağı, 50 ml lavanta suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı fısfıslı bir şişeye dökerek sabah ve akşam yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yaptığınız bu karışımı 15 gün boyunca kullanabilir. Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu