Bebek Bakımı

Tırnak yeme

Çocuklarda tırnak yeme parmak emmede olduğu gibi gerilimi azaltmak için başvurulan bir davranıştır. Çocuklar, bu davranışa 3-4 yaşlarından sonra başlarlar ve 15-16 yaşlara kadar sürdürürler. Bu davranış, bazen de yetişkinlik döneminde de devam edebilir.

Bazı çocuklar stres ve gerilim altındayken (örneğin sınava girerken, heyecanlandıklarında, korktuklarında, heyecanlı ve korkulu bir film izlerken) tırnaklarını yerken, diğer bazı çocuklar da bir gerilim olmasa dahi alıştıkları için tırnaklarını yiyebilirler.

Çocuklarda tırnak yeme genellikle otoriter, çocuğa güven vermeyen, baskılanan, sürekli eleştirilen ve azarlanan, ilgisi az olan, sevgisiz ailelerin çocuklarında daha sık görülür. Ayrıca çocuğun yakın çevresinde tırnak yiyen birinin olması çocuğun tırnak yemeye başlamasında etkilidir. Çocuklara bu davranışı taklit ederek alışkanlık haline getirebilirler.

Tırnak yeme davranışına nasıl engel olunur?

Öncelikle ebeveynler çocuklarının tırnak yemeye başlama nedenini iyi bilmelidirler. Mesela; çocuğun okula başlaması, okul değiştirmesi, yeni bir kardeşin dünyaya gelmiş olması ve yeni doğan kardeşe ebeveynlerin gösterdiği normal ilgi ve sevginin kıskanılması tırnak yemeye başlamasına neden olabilir. Aileler genellikle böyle bir durumda çocuklarda psikolojik sorunlar olduğunu düşünürler. Bu nedenle öncelikle çocuk değerlendirilmeli ve nedeni tespit etmelidir. Ebeveynler durumu düzeltmek için çocukları ve psikolog ile işbirliği içinde olmalı ve çaba sarf etmelidir.

Çocuklarda ilk olarak gerilimi azaltmak için başvurulan bu davranış zamanla alışkanlık haline gelebilir. Ebeveynler bu durumun farkına varmalı ve önlem almalıdır. Aile çocuğa uzun tırnağın ne kadar güzel olduğunu anlatmalıdır. Anlatırken çocuğun üzerine fazla düşülmemeli ve çocuk bunaltılmamalıdır. Özellikle kız çocuklarına manikür takımı ve oje alınarak baskı yapılmadan bu alışkanlığını değiştirmesine yardım edilebilir.

Bazen çocuklar kendine güven duyuncaya kadar bu davranışını devam ettirmek isteyebilir. Bu durumda çocuğa zaman verilmelidir ve çocuk fazla zorlanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu