El ve Tırnak Bakımı

Tırnak Nasıl Kesilir?

Hem el bakımı için hem de ayak bakımı için en önemli şey tırnak kesme işlemidir. Tırnaklar doğru kesilmediğinde çirkin bir görüntü ortaya çıkar. Tırnak batması gibi sorunlar yaşamamak için tırnaklar doğru kesilmelidir. Peki, tırnak nasıl kesilir? Her yönüyle inceleyeceğiz.

Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak kesmek basit bir eylem gibi görünebilir. Fakat aslında zor ve önemli bir uygulamadır. Tırnak batması, tırnaklar yanlış kesildiğinde gerçekleşir. Bu sebeple tırnak keserken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

Tırnak Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

♦ El tırnakları yuvarlak, ayak tırnakları ise düz şekilde kesilmelidir.

♦ Tırnaklar çok derin kesilmemelidir.

♦ Tırnaklar aşırı uzatılmamalıdır.

-Uzun tırnakların arasına mikroplar kolayca yerleşir. Tırnaklar derin kesildiğinde veya herhangi bir kesik olduğunda iltihap oluşmasına sebep olur.

-Aynı zamanda uzun tırnakların arasına kaşınırken de pek çok mikrop girebilir.

– El, ağız ile temas ettiğinde mikroplar vücuda kolayca girebilir.

– Uzun tırnakların arası sürekli temizlenmelidir.

♦ Ojeler silinmeden tırnak kesimi yapılmamalıdır.

Tırnak Nasıl Kesilir?

Her aşamasıyla tırnakların nasıl kesilmesi gerektiğini incelemeliyiz.

Tırnak Kesimi Hazırlığı

Tırnak kesmeye başlamadan önce eller ve ayaklar ılık sabunlu suda bekletilmelidir. Suyun tırnakları yumuşattığı bilinmektedir. Tırnak soyulması, etlerin kalkması ve tırnak kırılması gibi sorunların olması ılık suda bekleterek önlenmiş olur.

Özellikle ayak tırnakları için bu işlem kesinlikle uygulanmalıdır. Çünkü ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha sert bir yapıya sahiptir.

Tırnak Şekli

Az önce de söylediğimiz gibi el tırnaklarının yuvarlak, ayak tırnaklarının düz kesilmesine dikkat edilmelidir.

Tırnakların Kuruması ve Törpüleme

Ellerinizi ve ayaklarınızı suda beklettikten sonra tırnaklarınızı kestiyseniz mutlaka dikkatle kurulayın. Törpüleme işlemi ıslak tırnaklara yapılmamalıdır. Islak tırnaklar törpüleme sırasında kat kat ayrılarak soyulabilir.

Tırnakları Şekillendirme

İşte tırnak nasıl kesilir sorusunun en önemli yanıtı. Tırnak kesiminin tek başına bir işe yaramayacağını buradan da anlayabiliriz. Düzgün şekil verilmediğinde tırnaklar kıyafet kumaşlarına takılacak ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple tırnaklar törpülenirken özenle şekil verilmelidir.

Son Kontrol

Tüm tırnaklarınızın eşit ve düzgün olup olmadığını mutlaka son kez kontrol edil. Daha sonra yoğun nemlendiricili krem sürüp işlemi tamamlayın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu