Hayvan Bakımı

Tavşanların Yaşam Alanı

Kendilerini güvende hissedebilecekleri bir ortama sahip olmaları gerekliliği mutlu bir hayat sürmeleri için şart olan ve çok sosyal hayvanlar olarak bilinen tavşanların yaşam alanı oldukça önemlidir.

Tavşanların yaşam alanı onlar için sadece bir barınma yerini değil tehlike hissettikleri anda sığınabilecekleri bir güven ortamını temsil eder. Bu nedenle yaşam alanları içerisinde kendilerini huzurlu ve mutlu hissetmeleri de önemlidir.

Tavşanların yaşam alanı için mümkünse kapalı bir balkon gibi onlara ayrılmış oda gibi bir ortam yaratılması ideal olacaktır. Bu noktada tavşanların sahipleriyle olan iletişimlerinin önemli olduğu göz önünde bulundurulmalı ve yaşadıkları alanlarda çok uzun süreler boyunca tek bırakılmamalıdırlar. Tabi ki aynı özverili davranışlar tavşanlar yuvalarından ya da yaşadıkları ortamlardan ayrılmak istemediklerinde de gösterilmelidir. Tavşanların yaşam alanlarından zorla çıkartılmaları onların kendilerini tehlikede ve güvensiz hissetmelerine neden olacaktır.

Tavşanların yaşam alanı için kafes tercih edildiği durumlarda büyüdükleri göz önünde bulundurularak ideal boyutlarda kafesler alınmalıdır. Kafeslerin yapısı da oldukça önemlidir. En az iki adet kapısı olması önerilen kafesler demir telli, ızgara telli, düz zeminli gibi seçeneklerle satışa sunulmaktadır.

Düz ve kapalı zemine sahip olan kafesler tavşanların dışkıları ve yemek artıkları nedeniyle yaratmış oldukları kirlilik ile sürekli temas halinde olması sebebiyle son tercih olarak değerlendirilmelidir.

Bu tür kafesler hem tavşanlar hem de onların sahipleri ve aynı evi paylaştıkları insanlar için ne yazık ki pek de hijyenik olmayan ortamlar anlamına gelmektedir. Düz zeminli kafesler dışındaki diğer tercih olan metal yapıdaki, demir ve ızgara telli kafeslerin tercihinde ise tavşanların patilerinin sağlığı ve canlarının acımaması göz önünde bulundurulmalıdır.

Tellerin yapısı tavşanların patilerinin yapısına uygun olmalıdır. Aynı zamanda kafeslerin içinde birikmesi ihtimal olan pisliklerin kafesin içinde altına düşecek bir yapıya sahip olmalıdır ki kafes temizliği kolayca yapılabilsin.

Kafesin zemini kaplanmak istendiği durumlarda ise tavşanların hassas patilerine uygun doğal ürünler tercih edilmelidir. Zemin kaplanması için önerilecek en sağlıklı ürünler çim, saman ya da talaş olarak bilinir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu