Genel

Tavşanların Temizliği

Yaşam alanı temizliği tüm hayvanlar da olduğu gibi tavşanların temizliği için de oldukça önemlidir. Yaşadıkları kendilerine özel alanları ya da kafesleri sık sık temizlenmeli, ortamdaki pislikler olabildiğince sık alınmalı, hayvanların kişisel temizliği de ihmal edilmemelidir.

Tavşanların Temizliği

Tavşanların Tuvalet Eğitimi

Tavşanların temizliği konusunda en önemli nokta tavşanların tuvalet eğitimidir. Tavşanlar diğer hayvanlara göre daha kolay tuvalet eğitimi sağlanan bir hayvandır.

Aslında tuvalet eğitimini kendi kendine verdiğini söylemek de mümkündür. Çünkü tavşanlar tuvaletlerini, özellikle idrarlarını kendi belirledikleri ve her seferinde belirledikleri aynı yerlere yaparlar. Bu yüzden tavşanların tuvaletlerini yapmak için belirledikleri yer tespit edilerek o noktaya temizliği kolay sağlanan bir kap yerleştirilmesi tavşanların yaşam alanını temizlemek için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Tavşanların tuvaletlerini yapmayı alışkanlık haline getirdikleri noktaya konulan kabı kullanmaya alışmaları durumunda ise o kap nereye konulursa konulsun tuvaletlerini sadece o kaba yaparlar. Kabı kullanmakta inatçı olan tavşanlar için yaptıkları idrarlarından birkaç damla kaba konulması yol gösterici bir uygulama olarak kabul edilir.

Önemli olan tavşanların o kaba alışması sürecini sabırla bekleyebilmek. Yaklaşık üç ay gibi bir süre sonrasında ise tuvalet eğitiminin bittiğini, tavşanınızın tuvalet alışkanlığını kazandığını göreceksiniz.

Tavşanların Yaşam Alanı Temizliği

Tuvalet eğitiminin yanı sıra yaşam alanı içerisinde de temizlik sağlanması gereklidir. Tavşan temizliği kolay yapılabilmesi adına kafeslerin, yaşam alanlarının zeminine gazete kâğıdı serilmesi yaygın kullanılan bir yöntemdir. Böylelikle kafes içerisinde gün boyu biriken pislikler gün sonunda sadece gazete kâğıdının değiştirilmesi ile atılabilir.

Tavşanının kafesini kolayca temizlemek isteyenler için büyük kolaylık sağlayacak bu yöntem zamandan da tasarruf ettirecektir.

Tavşanların Tüylerinin Temizliği

Tavşanların temizliği konusunda tüylerinin temizliğinden söz edecek olunursa öncelikli olarak bedenlerinin soğuğa direncinin olmayışıyla başlamak gerekir.

Tavşanlar doğası gereği yıkanmazlar, tıpkı kediler gibi kendi kendilerini, yalayarak temizlerler. Yıkanmaları durumunda ise bedenleri çok çabuk etkilenir ve masum gibi görünen bir yıkama ne yazık ki tavşanınızın üşütmesiyle sonuçlanabilir.

Hassas bedenlerinin soğuğa ve ıslanmaya dirençli olmaması nedeniyle gerekli görülen durumlarda tavşanların yıkanmasından ziyade çok ıslak olmayan nemli bir bezle silinmeleri önerilir.

Tabi ki tavşanın silinme işleminde sonra tüylerinin hemen kurutulması gerekir. Ayrıca tavşanların tüyleri haftada en az bir kere fırçalanmalı ve bu fırçalanma işlemi kesinlikle aksatılmamalıdır.

Tavşanlar kendi kendilerini yalayarak temizledikleri için vücutlarındaki tüyler ağızlarında birikebilir ve bu tüyleri yutabilirler. Genellikle bu tüyleri kusarak ya da dışkılama ile vücutlarından atarken kimi zaman midelerinde birikerek bir takım rahatsızlıklara yol açabildiği bilinir. Bu nedenle özellikle uzun tüylü ve kürk değişimi yaşayan tavşanların tüylerinin taranması işlemi aksatılmamalı, hatta haftadan bir defadan fazla yapılmalıdır.

Tavşanların Tırnak Temizliği

Tavşanlar özellikle sert zeminde dolaşma ya da toprak kazma gibi eylemler için tırnaklarını kullanırlar. Bu gibi durumlarla karşı karşıya olmayan evcil tavşanlar doğal ortamlar da yaşayan tavşanlar gibi doğal törpüleme işlemi yapamazlar. Bu sebeple hızla uzayan tırnakları için bir uzman yardımı alınması gerekliliği tavşanların temizliği ve bakımı konusunda önemli bir noktadır.

Bir – iki ayda bir veterinerlerde yaptırılan bakımlar ile tavşanların tırnaklarının kırılması gibi ortopedik sorunların sağlıklı bir şekilde önüne geçilebilir.

Tavşanların Diş Bakımı

Tavşanların temizliği konusunda bir diğer önemli nokta da dişlerinin bakımıdır. Tavşanların tıpkı tırnaklarının hızla uzaması gibi dişleri de uzamaktadır. Bu nedenle sürekli kemirme isteği duyarlar.

Oyuncaklarını kemirirken ya da beslenirken dişlerinin doğal bir aşınma yaşaması mümkündür. Ancak her zaman böyle olmayabilir, doğal aşınma gerçekleşmeyebilir ve tavşanınızın dişleri normalden daha uzun olabilir ve bu da bir takım sağlık problemlerine neden olabilir. Tıpkı hızla uzayan tırnaklarında olduğu gibi bu durumda da bir uzman yardımına ihtiyaç duyulur.

Veteriner hekimlerin muayenesi ve kontrolü bu gibi durumlar sonucu oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu