Hayvan Bakımı

Tavşanların Beslenmesi

Tavşanlar için en temel besin samandır. Sağlıklı bir yemek rutini oluştururken tavşanların beslenmesi sadece samanla gerçekleştirilmemeli, ek besinler de tercih edilmelidir.

Mümkünse çok kısa kesilmemiş olan, uzun ve sert yapıdaki samanlar tavşanların beslenmesi kadar dişleri için de tercih edilen besleyici ve yararlı bir gıdadır.

Samanın yanında da buğday veya arpa gibi besinlerin karışımlarıyla hazırlanmış hazır tavşan mamaları günde iki avuca yakın tüketilebilir. Hazır mamalara ulaşma imkânı bulunmayan durumlarda mamaların içeriğinde bulunan buğday ve arpalar da doğrudan verilebilir. Ama yoğun besin değerleri olan bu gıdalar tavşanlara sınırlandırılarak verilmelidir.

Aksi takdirde tavşanların hızla ve fazla kilo alması sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Tavşanların beslenmesi için saman dışında tüketimi tavsiye edilecek diğer besinler de ıspanak, maydanoz, marul, lahana, tere, elma, kereviz, brokoli gibi gıdalardır. Tabi ki bu gıdaların da tüketimi belli sınırlar çerçevesinde olmalıdır.

Aksi takdirde tavşanların sindirim sisteminde belli hasarlar meydana gelebileceği bilinmektedir. Çünkü tavşanların sindirim sistemleri daha çok kuru besinlerin tüketimine uygundur.

Besin değerleri nedeniyle de salatalık ve havuç tüketimi fazla olmamalıdır. İki günde bir olacak şekilde ya da günde yarım salatalık veya yarım havuç verilmesi şeklinde olmalıdır.

Tavşanların beslenmesi için önem ifade eden bir diğer husus da su tüketimleridir. Kafesleri veya yaşam alanlarında sürekli temiz bir suluk ya da bir su kabı içerisinde su bulunmalıdır.

Tavşanların tüketmediği sular uzun süre orada bırakılmamalı, özellikle her gün temiz su konmalıdır. Tavşanlar bu su kaplarıyla oynamayı çok sevdiği için sabitlenmesi önerilir.

Tavşanların beslenmesi rutini içerisinde soğan, sarımsak, soğanlı veya sarımsaklı herhangi bir gıda, süt ve süt ürünleri, tuz, ekmek gibi gıda ürünleri bulunmamalıdır. Bu gibi diğer sofra gıdaları da tavşanların hassas sindirim sistemleri için zararlı olarak nitelendirilir.

Son olarak tavşanların beslenmesi için bahsedilen tüm besinlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Biz insanlar için temiz besin tüketimi ne kadar önemliyse beslediğimiz, sahibi olduğumuz evcil hayvanlarımızın besinlerinin temizliği o kadar önemli olmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu