Hayvan Bakımı

Tavşanların Bakımı

Tavşanlar kemirgen hayvanlar sınıflandırmasına aittir. Tüm hayvanlar da olduğu gibi oldukça hassas ve narin hayvanlar olarak bilinen tavşanların bakımı için dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunur.

Sosyal ve sosyal olmayı seven tavşanlar yaşam alanlarında mümkün olduğunca uzun sürelerle tek bırakılmamalıdır. Aynı şekilde yaşam alanlarında kalmak istedikleri durumlarda sahipleri tarafından zorla ortamdan kopartılmak için uğraşılmamalıdır.

Yaşam alanları tavşanlar için sadece barınmayı değil güvenli bir ortamı ifade eder. Tavşanların bakımı konusunda bu unutulmaması gereken önemli bir noktadır.

(Tavşanların Yaşam Alanı konusunda daha detaylı bilgi içeren ilgili yazı için tıklayınız.)

Her ne kadar tuvalet eğitimini kolay gerçekleştiren, tuvalet terbiyesini kolay alan hayvanlar olarak bilinseler de tavşanların bakımı konusunda tuvalet pisliklerinin temizliği de oldukça önemlidir.

Bu konuda kafeslerin ya da yaşadıkları ortamın zeminine gazete kâğıdı serilmesi ve bu gazete kâğıdının her gün değiştirilmesi gibi bir uygulama ile temizlik süreci kolaylaştırılmaya çalışılabilir.

Soğuğa karşı direnci olmayan hassas vücutları nedeniyle yıkanmamaları gereken tavşanların gerektiği hallerde nemli, çok ıslak olmayan bir bezle silinmeleri tavsiye edilir.

Silinme işleminden sonra ise iyice kurutulmalıdır. Aksi halde tavşanınız üşütebilir. Tavşanların bakımında bu özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Tavşanların dişleri ve tırnakları hızla uzayan yapılara sahiptirler. Doğada yaşayan tavşanların tırnakları zorlu doğa koşulları ile doğal bir şekilde törpülenir. Ancak ev ortamında yaşayan tavşanların bakımı konusunda tırnakları için özel bir yardıma ihtiyacı vardır.

Aynı şekilde hızla uzayan dişleri beslenirken ya da oyuncaklarını kemirirken doğal bir şekilde yeteri kadar törpülenmediği durumlarda da özel bir yardım ihtiyacı doğar. Bu noktada tavşanlar için düzenli aralıklarla uzman bir veteriner hekim muayenesi ve kontrolü gereklidir.

(Tavşanların Temizliği konusunda daha detaylı bilgi içeren ilgili yazı için tıklayınız.)

Tavşanların bakımı konusunda önemli bir diğer nokta da beslenmeleridir. Tükettikleri temel gıda samandır ancak ek gıdalar da tüketirler. Özellikle temizliğine dikkat edilerek marul, ıspanak, kereviz gibi sebzelerin tüketimi önerilir.

Aynı zaman da bolca temiz su tüketmeleri de gerekli olan tavşanlar suyla oynamayı çok sevdikleri için suluklarının ya da su kaplarının sabitlenmeleri tavsiye edilir.

(Tavşanların Beslenmesi konusunda daha detaylı bilgi içeren ilgili yazı için tıklayınız.)

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu