Hayvan Bakımı

Tavşanlar İçin Tehlikeler

Minik dostlarımız tavşanlar için tehlikeler hemen hemen her yerde mevcuttur. Eğer evinizde bir tavşan besliyorsanız her tür tehlikeye karşı onu korumalısınız.

Minik dostunuz için evdeki ve bahçedeki tehlikeleri en aza indirerek güvenli bir yaşam sunabilirsiniz.

Tavşanlar İçin Tehlikeler

Evdeki Tehlikeler

1- Kimyasal İçerikli Temizlik Malzemeleri

Gün içinde evde sürekli koşturan bir minik dostunuz varsa, temizlik malzemelerini kesinlikle dışarda bırakmayın. Renkli şişeleri onun dikkatini çekecektir. Temas etmesi halinde zehirlenme ile sonuçlanabilir.

2- İlaç

Doktorların tedavimiz için verdiği rengarenk ilaçlar, tavşan dostlarımız için ilgi çekici birer oyuncak olabilir. Her şeyi kemirdikleri için, açıkla buldukları ilaçlara da aynısını yapacaklardır. Minik dostunuzun sağlığını tehdit edeceği için ilaçları onun ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

3- Sağlıksız Besinler

Hayvanlar bizim beslenme şeklimize uyum sağlayamazlar. Tavşanlar da bazı besinlerden zehirlenebilir.

Tavşanların yememesi gereken besinler hamsterlarla benzerlik gösterir. Çikolata, sarımsak, soğan, kafein, cips, avokado, üzüm, fasulye ve mantar onlar için zehir niteliğindedir.

Hamsterlar İçin Sağlıksız Besinler

4- Böcek

Tavşan dostunuz evde bulduğu ölü veya canlı tüm böcekleri yemek isteyecektir. Bünyesi hassas bir canlı olduğu için, yediği böcekler zehirlenmeye veya çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Bahçedeki Tehlikeler

1- Zehirler

Fare zehri veya bazı böcekler için kullanılan zehirler minik dostunuzun sağlığını tehlikeye sokacaktır.

Her şeyi kurcalamak isteyeceği için, bu tür uygulamalar sırasında onun farklı bir ortamda bulunması gerekir.

2- Bahçe İlaçları

Tavşan dostunuz özgürce bahçede gezebileceği bir alanda yaşıyorsa, bahçeniz için ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. Topraklara veya bitkilere uygulayacağınız ilaçlar onun zehirlenmesinesebep olur.

3- Tehlikeli Bitkiler

Evinizin içinde veya bahçenizde severek izlediğiniz bitkileri onun için zehir niteliğinde olabilir. Bu sebeple, her bitkiyi kemirme eğiliminde olan dostunuzun, hakkında bilgi sahibi olmadığınız bitkilerden uzak durması tavsiye edilir.

Bahçenizde dolaşacağı alanı kısıtlayabilir, eviniz de onun ulaşamayacağı yüksekliklere yerleştirebilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu