Cilt Bakımı

Tahriş Olan Cilde Ne iyi Gelir, Neler Yapılmalı

Cildiniz birçok sebepten dolayı tahriş olur. Kullandığınız kozmetik ürünler, çevresel faktörler, cildinize uygun olmayan maske yapımı da ciltte kaşınma, kızarıklık gibi durumların meydana gelmesine sebep olabilir. Maske yaparken birçok malzeme kullanılır ve bunlar meyve, bitki, sebze ya da bitkisel yağlar olabilir. Kullandığınız bu ürünlere karşı alerjiniz varsa, cildiniz buna tepki verip kızarabilir. Ayrıca çok fazla güneşte kalmak da cildinizin tahriş olmasına neden olur. Peki, tahriş olan cilde ne iyi gelir?

Cildinizin tahriş olma durumunda maden suyu ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Maden suyu yüzünüzün rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca asitler, kireç, boya ve alkol, çamaşır suyu, plastik, metaller, küllü su cildinizin tahriş olmasına neden olan maddelerdir.

Cilt bakımı sadece maskelerle değil zararlı çevresel etkilere karşı kendinizi koruyarak da cildinize iyi bakabilirsiniz. Öncelikle bulaşık yıkarken ya da temizlik ürünlerini kullanırken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Evinizde havanın kuru kalmasına engel olmalı, evi sürekli nemli tutan makinelerden alarak kış aylarında bunu kullanarak cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlamış olursunuz.

Sürekli tahriş olan bir cildiniz varsa cildinizi kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz. Özellikle erkeklerin cildini tahriş eden şey tıraş olmaktır. Tıraş esansından tıraş losyonu kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca çok hassas bir cildiniz varsa yüzünüze kullandığınız ürünlere dikkat etmeli, gelişigüzel ürünler kullanmamalısınız. Özellikle kokulu sabunlar da cildin tahriş olmasına etkendir. Bu nedenle cildinize hassas temizleyiciler kullanmak daha yararlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu