Gebelik

Sütüm yetiyor mu nasıl anlarım?

Bebeklerde doğumdan sonraki 20-30 dakika emme refleksinin en kuvvetli olduğu anlardır. Bebeğin bu yüzden hemen emzirilmesi önemlidir. Eğer bebek bu sürede emzirilmezse emme refleksi geçici olarak zayıflar. Bu zayıflama 1-2 gün devam edebilir. Emzirme sürecine başlandıktan sonra bebeğin yeterli beslenmesi önemlidir. Anneler genellikle bebeklerinin yeterli beslenmediğini ve sütüm yetiyor mu diye düşünerek emzirme döneminde kaygılar yaşarlar. Bunu anlamanın birçok yolu vardır. Annelerin bunları bilmesi ve süt yapımını azaltıcı etki gösterebileceği için kaygılanmaması önemlidir.

Sütün yetip yetmediğini anlamak için aşağıdakilere bakılmalıdır:

  • Bebekler günde ortalama 8-10 defa emmek isterler. Her emme isteğinde emzirilmeleri gerekir. Sık emzirmek hem anneye hem bebeğe yararlı olur. Bebek bu şekilde emme eylemini gerçekleştirmelidir.
  • Bebeğin emerken yutkunması bize beslendiğini gösterir. Yutkunma varsa bebek besleniyor demektir.
  • Bebek huzurlu ve rahat bir şekilde uyuyorsa, gereksiz ağlamaları yoksa yeterli beslenme gerçekleşmiştir denilebilir.
  • Sütün yeterli olması bebeğin yeterli beslenmesi açısından önemlidir. Memeler emzirme saatleri arasında dolar. Bebek emzirilirken diğer memeden süt akışı oluyorsa yeterli süt üretimi gerçekleşiyor demektir.
  • Bebeğin tartıları bize beslenmenin yeterli olup olmadığını gösterir. Haftalık düzenli kilo alımının olması yeterli beslenmenin olduğunun göstergesidir.
  • Bebeğin dışkılaması ve altını ıslatması da göstergelerden biridir. İlk iki günde altını en az 1-2 kez, üçüncü günden sonra ise günde 4-6 kez altını ıslatmalıdır. Günde en az 3-4 kez dışkılamanın olması beklenir. Dışkı yumuşak kıvamlı olmalıdır.
  • Eğer varsa ürat kristallerinin üçüncü günden sonra kaybolması gerekir.

Not:

Bebeğin ilk üç ay içerisinde, günde 15-50 gram, haftada 150-200 gram tartı alması beklenir. Uygun tartı alımı varsa anne sütü kesinlikle yeterlidir denilebilir. Anneler bebeğin yanağına dokunulan her şeyde aranmasını açlık belirtisi olarak yorumlarlar. Bu durum açlık değil emme refleksidir.     

İlginizi çekebilir;

Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler nelerdir ?

Anne Sütünün Sağılması 

Doğum Sonrası Sütün Kesilmesi Ve Çözümü ?                                                                                                                                

Lale

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu