Beslenme Diyet

Süt ve Türevleri Faydaları Nelerdir

İnsan hayatında çok önemli bir yere sahip olan süt ve türevlerinin faydası saymakla bitmez. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin beslenmesi sadece anne sütüyle karşılanır. Yeni doğmuş bebeğin sağlıklı gelişmesi, büyümesi, zekâ gelişimi için çok önemlidir. Özelikle doğumdan sonraki ilk sütün bebeğe verilmesi bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

Günlük hayatımızda kullanabileceğimiz pastörize edilmiş sütler süzülerek 80-85 derecede kaynatılıp çok hızlı bir şekilde paketlenmektedir. Sterilizasyon edilmiş 140-150 derecede kaynatılıp yine hızlı bir şekilde soğutularak özel yapılmış kutularda muhafaza edilir.

Sütten elde edilen birçok besin çeşidi vardır. Krema, süt ve yoğurdun birlikte işlenmesiyle oluşan tereyağı, sütteki yağın alınmasıyla oluşan krema, sütün aroma maddeleriyle yapılan dondurma ve sütün mayalanmasıyla yapılan yoğurt ve yoğurda su katılarak yapılan ayran sütten elde edile çeşitlerdir.

Besin değeri bakımından da zengin bir besin olan süt protein, yağ, su, mineral ve vitaminler içermektedir. Hayvansal bir gıda olan süt proteini kaliteli ve zengin bir besindir. Fosfor ve kalsiyum bakımından en iyi kaynaktır.

Günlük olarak hayatın her döneminde tüketilmesi gereken bir besin öğesidir. Günde alınması gereken porsiyon miktarı 2-3’tür. Normal büyüklükteki bir su bardağı süt ve yoğurt 230-250 gr gelmektedir. Yine aynı büyüklükteki iki su bardağı 230-250 gr gelmektedir. Peynir, çökeleğin ise 50-60 gr karşılığı bir kibrit kutusu büyüklüğü kadardır. Muhallebi ve sütlaçta ise iki küçük kase ya da bir büyük kase 150-250 grama karşılık gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu