Saç Bakımı

Susam Yağı ile Yapılan Saç Maskesi Tarifleri

Susam yağı, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Saçlarımız üzerindeki olumlu etkilerinden Susam Yağının Saça Faydaları adlı yazımızda bahsetmiştik. Şimdi, o etkileri görmek için, ev yapımı saç maskelerinden bahsedeceğiz. Siz de kimyasal katkılı ürünler almak yerine, ev yapımı saç maskeleri kullanarak susam yağı ile daha doğal bir saç bakımı yapabilirsiniz.

Tariflere geçmeden önce şunu bilmelisiniz ki, düzensiz bir saç bakımı hiçbir işe yaramaz. Yapacağınız karışımları haftada en az bir kez düzenli olarak uygulamanız gerekir. Aksi takdirde hiçbir sonuç alamazsınız.

Susam Yağı ile Maske Tarifleri

1- Güçlü ve Parlak Saçlar için Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Susam yağı
♦ Ceviz yağı
♦ Çörek otu yağı
♦ B vitamini
♦ E vitamini
♦ Çam terebentin

Yapılışı:

Susam yağı, ceviz yağı ve çörek otu yağından, bir kabın içine eşit miktarda koyun. B ve E vitaminlerinden birer kapsül ekleyin. Bir kapak çam terebentin de ekledikten sonra güzelce karıştırın.

Özellikle saç diplerine yedirerek sürün. Sonra saçlarınızı bir avlu veya streç film ile sarın. Bu işlem, maskenin daha iyi etki bırakmasını sağlayacaktır.

Bu şekilde iki saat boyunca bekleyin. Sonra saçlarınızı bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

2- Kuru Saçları Nemlendiren Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Susam yağı
♦ Soya yağı
♦ Zeytinyağı
♦ Yoğurt

Yapılışı:

Susam yağı, soya yağı ve zeytinyağından, bir kabın içine birer çorba kaşığı kadar koyun. Üzerine iki kaşık yoğurt ekleyip güzelce karıştırın.

Yaptığınız karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Bir saat boyunca bir havluya sarıp bekleyin. Sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

3- Saçları Uzatan Maske Tarifi 1

Malzemeler:

♦ Susam yağı
♦ Biberiye yağı
♦ Zeytinyağı
♦ Defne tohumu yağı
♦ Isırgan yağı

Yapılışı:

Bir kabın içine, biberiye yağı, zeytinyağı, susam yağı, defne tohumu yağı ve ısırgan yağından eşit miktarlarda koyun. Güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerine masaj yaparak uygulayın.

Uyguladığınız maskenin daha iyi nüfuz edebilmesi için bir streç filmle sarıp iki saat bekleyin. Sürenin sonunda saç tipinize uygun bir şampuanla saçlarınızı yıkayın. Son durulama suyunu elma sirkesiyle karıştırarak kullanabilirsiniz.

4- Saçları Uzatan Maske Tarifi 2

Malzemeler:

♦ Susam yağı
♦ Yarım avokado (olgun)
♦ Bıldırcın yumurtası

Yapılışı:

Yarım avokado, iki kaşık susam yağı ve iki tane bıldırcın yumurtasını bir kaba koyun. Güzelce karıştırdıktan sonra tüm saçlarınıza sürün.

Saçlarınızın her yerine eşit miktarda yayıldığına emin olduktan sonra bir havlu veya streç filmle tüm saçlarınızı kaplayın. Yaklaşık iki saatlik bir beklemenin sonunda saç tipinize uyan bir şampuanla yıkayın.

5- Yağlanmayı Önleyen Maske Tarifi

Malzemeler:

♦ Susam yağı
♦ Limon suyu
♦ Elma sirkesi
♦ Kil

Yapılışı:

Bir kabın içine, kahve fincanıyla yarım fincan kadar elma sirkesi, bir fincan susam yağı, yarım limonun suyu ve iki kaşık dolusu kili koyun. Dikkatle karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak sürün.

Saçlarınızı sardıktan sonra iki saat bekleyin ve saç tipinize en uygun şampuanla yıkayın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu