Hayvan Bakımı

Suriye Hamsterı (Altın Hamster)

Altın hamster olarak da bilinen Suriye hamsterı, mesocricetus cinsindendir. Bilinen ilk evcil hamster türüdür. Hala en popüler tür olduğu bilinir.

Cüce hamster türlerine göre beş kata kadar daha büyüktür.

Suriye’nin kuzeyinde ve Türkiye’nin güney bölgesindeki kurak alanlarda görülür. Doğal yaşam alanlarındaki sayıları düşüş göstermektedir. Doğada nüfusları tehdit altındadır.

Yetişkin hayvanların boyu on üç ile on sekiz santim uzunluğundadır. Ağırlıkları ise 120 gram ile 125 gram arasındadır.

Diğer hamster türlerinde olduğu gibi, yanakları ile omuzları arasında uzanan yanak keseleri bulunur. Yiyeceklerini yuvalarına taşımak için kullandıkları bu keseler sebebiyle, bulundukları bölgede Arapçada kabaca ‘bay heybe’ olarak adlandırılırlar.

Suriye hamsterı, bulunduğu ortamda çok fazla yiyecek varsa, bol miktarda depolar.

Gebelik süresi on altı gündür. Bilinen en kısa gebelik süresine sahip olduğu söyleyebilir. Nadiren de olsa, gebelik süresi yirmi bir güne çıkabilir.

Ortalama olarak yavru sayısı, bir seferde sekiz ile on arasında değişiklik gösterebilir. Yirmiden daha fazla yavru ürettikleri de görülmüştür.

Zeki, uysal ve meraklı canlılardır. Amerikan Hayvanları Zulüm Önleme Derneği, sadece altı yaşından büyük olan çocuklar için doğru evcil hayvan olabileceklerini söylemiştir.

Eğer anne hamster tehdit altında hissediyorsa veya doğum konusunda deneyimsizse yavrularını yiyebilir.

Sahip oldukları bölgeyi paylaşmaktan hoşlanmazlar. Birlikte büyümezlerse, daha sonra kafeslerine gelen kardeşlerine saldırabilirler. Birlikte büyüdükleri halde, birbirleriyle ölümcül bir savaş yaptıkları da bilinir.

Suriye hamsterı, kanser çeşitleri, solunum yolu hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklar gibi bazı sağlık sorunları için tıbbi deneylerde kullanılır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu