Hayvan Bakımı

Su Kaplumbağalarının Yaşam Alanı

Kırmızı yanaklı su kaplumbağalarının uzun ömürlü olmalarının en belirleyici faktörü yaşam alanlarıdır. Bu nedenle su kaplumbağalarının yaşam alanı sağlıklı koşullarda ve onların ihtiyaçlarına uygun şartlara sahip olmalıdır.

Su Kaplumbağalarının Doğal Yaşam Alanı

Yavaş akan nehirler, yeşil alanlar arasında oluşmuş gölcükler, bu gibi sulak alanların kenarları, bataklık alanlar su kaplumbağalarının yaşam alanı olarak bilinir. Bu yaşam alanlarında kaya ve taşlar olması en büyük kriterleridir. Çünkü su kaplumbağaları güneşlenmeyi çok sever!

Su Kaplumbağalarının Akvaryumda Yaşam Alanı

Su kaplumbağalarının yaşam alanları için öncelikle onların yaşayacağı akvaryumda suyun ideal sıcaklık derecesinde olması gerekir. Su kaplumbağaları için ideal sıcaklığın ortalama 25-26 derece olduğu, 24 derecenin altında olmaması gerektiği ve mümkünse sabit olarak 28 derecenin üstüne çıkmayacak şekilde tutulması gerektiği bilinmektedir. Isıtıcı ve termometre yardımıyla ideal su sıcaklığı sağlanabilir ve kontrol altında tutulabilir.

Su kaplumbağalarının yaşam alanları için bir diğer önemli nokta da onların akvaryum içerisinde rahatça yüzebilecekleri bir ortama sahip olmaları gerektiğidir. Bu nedenle su kaplumbağaları için tasarlanmış ve üretilmiş olan plastik kaplar ve fanuslar ne yazık ki su kaplumbağalarının yaşam alanı için yeterli şartlara sahip değildir.

Su kaplumbağalarının günlük rutini içerisinde en az on beş dakikalık sürelerle toplamda en az bir buçuk saat olacak şekilde güneşlenmeleri, gelişimleri için oldukça önemlidir. Hissedilebilir hava akımı olmayan yerlerde; üzerinde durabilecekleri kuru bir alan, sıcaktan bunaldıklarında geçebilecekleri gölge bir alan, dilediklerinde yüzebilecekleri bir alan sağlanarak ve kesinlikle direkt ve sadece güneşin altında bırakılmayarak güneşlenmeleri sağlanmalıdır. Su kaplumbağalarının yaşam alanları olan akvaryumların içerisinde UV lambaları kullanılsa dahi onların güneş ışığına ve onun yararlarına olan ihtiyacı hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bu nedenle su kaplumbağalarının yaşam alanları, güneşlenmelerinin önemli bir günlük rutin olduğu göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir.

Su kaplumbağalarının yaşam alanları onların yüksekliğinin en az bir buçuk katı olacak şekilde su ile dolu olması gerekir. Akvaryum içerisinde yaratılmış yüzme alanlarının ise kaplumbağaların yüksekliğinin en az beş katı olacak şekilde olmasında fayda vardır. Özellikle yem yerken yarattıkları kirli su ortamı nedeniyle akvaryumlarda filtre sistemi olması gereklidir. Filtre sistemi olmayan akvaryumlarda ise çok uzun aralıklarla olmayacak şekilde su değişimi yapılmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu