Aile Planlaması

Spiral

Ülkemizde, doğum kontrol yöntemleri kullanan kadınların birçoğu tarafından kullanılan etkili bir aile planlaması yöntemidir. Doğum kontrolünde oldukça etkili, ucuz, 10 yıla yakın kullanılabilen bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral çıkarıldıktan sonra kadın gebe kalabilir. Eğer spirali çıkarttırdıktan sonra gebelik istemiyorsa mutlaka yöntem kullanması gerekir. Kesinlikle kadının doğurganlığını etkilemez.

Spiral nedir?

Kadının rahminin içine yerleştirilen kadınlarda gebelik oluşmasını önlemek amacıyla kullanılan, farklı şekillerde, plastikten üretilmiş ve üzerinde bir miktar bakır tel sarılmış, bazıları hormon içeren esnek bir araçtır. Rahim içi araç (RİA) olarak da isimlendirilir.

Spiral kadınlarda yumurta gelişimini engeller mi?

Hayır engellemez. Yumurtlama devam eder. Ancak döllenmeye engel olur, eğer döllenme olursa döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller.

Spiral Gebelik Oluşmasını Nasıl Önler?

 • RİA erkek tohum hücresini hareketsiz hale getirerek kadının tüplerine geçmesini önler.
 • Erkek tohum hücresi sperm ile kadın tohum hücresi ovumun birleşmesini ve gebeliği önler.
 • Üzerinde sarılı bakır tel, eğer döllenme olursa döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller.
 • Hormon içeren spiraller rahim ağzındaki mukusu (sıvıyı) kalınlaştırır, buda spermlerin rahim içine geçmesine engel olur.

Spirali kim takar?

Sertifikası almış uzman hekim ya da hemşireler tarafından takılır.

Spiral ne zaman takılır?

 • Adet kanamasının başladığı ilk 3 gün içinde spiral takılır. Bu dönem rahim ağzı hafif açık olduğu için takılmanın en kolay olduğu dönemdir.
 • Doğum kontrol yöntemi kullanan, gebe olmadığından emin olunan kadınlara istedikleri zaman takılabilir.
 • Doğumdan 40 gün sonra takılabilir.
 • Düşük ve kürtajdan hemen sonra spiral takılabilir.

Emziren anneler spiral taktırabilir mi?

RİA emzirmeyi etkilemez anneler rahat kullanabilirler.

Spiral kimlere takılır?

Gebe olmayan ve gebe kalmak isteyen tüm kadınlar spiral taktırabilir. Ancak takılmadan önce aşağıdaki özeliklere sahip olup olmadığı değerlendirilmelidir eğer bunlardan biri varsa spiral önerilmez.

Spiral kimlere takılmaz?

 • Gebelere takılmaz.
 • Adet dönemleri uzun süren ve kanaması fazla olan kadınlara uygun değildir.
 • Rahim, tüpler ve yumurtalıkları kapsayan enfeksiyonu varsa (PID) ve sık enfeksiyon şikayeti yaşıyorsa (klamidya gibi, trikomonas gibi) önerilmez.
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar kullanamaz.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık bulaşma riski yüksek olan kişilere (çok eşlilere) önerilmez.
 • Ciddi kansızlığı olanlara önerilmez.
 • Rahim içinde yapısal bozukluğu olanlara takılmaz.
 • Kalp hastalığı ve romatizmal hastalıkları olanlara takılmaz.
 • Önceden dış gebelik geçiren kadınlara önerilmez.

Spiralin olumsuzlukları nelerdir?

Çok nadir olmakla birlikte her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi spiral kullanan kadınlarda da bazı olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bunlar; spiralin kayıp yerinden çıkması, bazen düşmesi, gebelik (%1 görülebilir), rahim içine gömülmesi, dış gebelik gibi durumlar görülebilir.

Kullanılmasına bağlı gelişebilecek olumsuzlukların önlenmesi için kadınların taktırdıktan 1 ay sonra mutlaka kontrole gitmesi önerilir. Daha sonraki kontrolleri de (6. Ay, 1. Yıl) yaptırılmalıdır.

Spiral kullanan kadınlar hangi durumda doktora başvurmalıdır?

Bir sonraki âdetinde gecikme olduysa,

Her zamankinden daha fazla ve uzun süreli kanaması oluyorsa,

Kasıklarında şiddetli ağrı, sancı, anormal vajinal akıntı ve ateş gibi şikâyetleri varsa

Ağrılı cinsel ilişki şikâyetleri olmuşsa,

Rahim içi araç düştüyse hemen doktora başvurmalıdır.

Kaç tip spiral vardır?

Günümüzde kullanılan iki tipi vardır. Bakırlı ve hormonlu RİAdır.

Bakırlı RİA Küçük plastik T şeklindeki bir araçtır ve kollarında bakır plaklar vardır. Bakır kimyasal değişiklikler yaparak spermlerde hasar oluşturur, böylece döllenmeyi engeller.

Hormonlu RİA lar: Gövdesinde progesteron hormonu içeren plaklar vardır. Sperm geçişini ve döllenmeyi önleyerek gebelikten korur. Bunu kullanan kadınlarda adet gecikmesi görülebilir.

Spiral hakkında yanlış bilinenler.

Bazı kadınlar spirali cinsel ilişki sırasında eşlerini rahatsız ettiğini belirtirler oysaki bu durum psikolojiktir vajende olmadığı için eşler hissedemez.

Halk arasında spiral mideye kaçtı gibi gerçek dışı bilgiler vardır.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu