Aile Planlaması

Spiral ne zaman takılır?

Spiral, Türkiye’de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerindendir. Doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanmak isteyen kadınlarda ‘ spiral ne zaman takılır?’ sorusu oluşuverir.

Spiral takılması için genellikle gebelik olmadığından emin olmak amacıyla adet dönemi tercih edilir. Adet dönemi dışında da kadının gebe olmadığından emin olunduğu bir zamanda spiral takılabilir, gebelik olup olmadığından emin olmak için kanda gebelik testi yapılır.

Spiral doğum sonrası ne zaman takılır?

Sezaryen ya da normal doğumdan 6 hafta sonra muayenede bir problem yoksa spiral takılması uygundur. Doğum sonrası geçen bu süre rahmin normal boyutlarına dönmesi için gereklidir. Normal ya da sezaryen doğum sonrasında en az 1 ay rahim ağzı geniş ve rahim büyük olacağından spiral takılması uygun değildir, takılırsa da spiralin kayma riski fazla olur.

Hangi yaşlarda spiral takılabilir?

Muayene sonucunda spiral takılmasında engel görülmeyen kadınlara yaşları kaç olursa olsun spiral takılabilir. Spiral takılması için yaş sınırlaması yoktur. Çok genç yaştan menopoza yakın yaşlara kadar her yaşta takılabilir. Spiral takılmasını şişmanlık, sigara, yaş gibi faktörler (doğum kontrol hapları kullanımını etkileyen faktörler) etkilemezler. Bu nedenle spiral yaygın bir korunma şeklidir ve çok güvenilirdir.

Spiral düşük ve kürtaj sonrası ne zaman takılabilir?

Düşüklerden 1 ay sonraki adet döneminde ya da düşük sonrası rahim içinin temiz olduğundan emin olunduğu zamanda spiral takılabilir. Düşük sonrası ya da gebeliği sonlandırmak için yapılan kürtajdan hemen sonra spiral takılabilir. Bazen rahim içinde parça kalıp kalmadığından emin olmak için kürtajın hemen sonrasında spiral takılmaz, tercihen bir hafta sonra takılır.  Spiral kürtajın 1 ay sonrasındaki adet döneminde takılabilir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu