Aile Planlaması

Spiral Hakkında Tüm Detaylar

Spiral; Rahmin içine yerleştirilen küçük, plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren tipleri vardır. Gebelikten korur.

Spiral gebelik oluşumunu nasıl önler?

Spiral erkek tohum hücreleri ile kadının yumurtasının karşılaşmasını önler. Eğer karşılaşma olursa bunların rahim içine yerleşerek gebelik oluşmasını engeller.

Spiral nasıl uygulanır?

Spiral uygulamadan önce bir sağlık kuruluşundan mutlaka danışmanlık alınmalıdır. Eğitilmiş sağlık personeli tarafından gebe olunmadığından emin olunan herhangi bir zamanda rahmin içine yerleştirilir. Kullanım süresi sonunda spiral değiştirileceği zaman ara vermeden hemen yenisi uygulanabilir; rahmi dinlendirmeye gerek yoktur. Herhangi bir yakınma yoksa spiral uygulandıktan sonra ilk kontrolle birinci ayın sonunda diğer kontrollere yılda bir kez gidilmelidir.

Spiralin olumlu yönleri nelerdir?

Spiral %99 etkilidir. Uzun süre gebelikten korur. Bakırlı olanlar 10 yıl korur. Bir kere uygulanınca gebelikten korunmak için başka bir şey gerektirmez. Çıkartıldığında hemen gebe kalınabilir. Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz. Hiçbir ilaçla etkileşimi yoktur.

Spiralin olumsuz yönleri nelerdir?

Mutlaka bir sağlık kuruluşunda uygulanması gereklidir. Bazı kadınlarda uygulama ve çıkarma işlemi ağrılı olabilir. Uygulamayı takip eden ilk aylarda kasıkağrısı, lekelenme ve adet miktarında artmaya veya adet süresinde uzamaya neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz.

Spiral kimler için uygundur?

Uzun süre korunmak isteyenler. İleri yaşta olup tüplerini bağlatmak istemeyenler. Yeni doğum yapmış emziren kadınlar. Kürtaj olmuş ya da kendiliğinden düşük yapmış kadınlar. Diğer yöntemleri kullanmakta zorluk çekenler.

Spiral kimler için uygun değildir?

Gebelik veya gebelik şüphesi olanlar. Kısa (bir yıldan az) sürede yeniden çocuk sahibi olmak isteyenler. Adetleri aşırı ağrılı ve adet kanaması çok fazla olan kadınlar. Rahminde ve diğer üreme organlarında kronik iltihap bulunanlar. Rahminde veya diğer üreme organlarında yapısal bozukluk olanlar. Rahminde veya diğer üreme organlarında kanser olanlar. Birden fazla cinsel eşi olanlar.

Spiral kadının vücudunda dolaşır mı?

Spiral çıkarılıncaya kadar rahimde durur. Eğer kendiliğinden düşerse vajinadan atılır. Spiral kalbe, mideye veya beyine ulaşamaz.

Spiral çıkarıldıktan sonra rahmin dinlenmesine gerek var mı?

Spiral tıbbi nedenlerle veya kullanıcıların gebe kalması durumunda çıkarılır. Kişi tekrar spiral kullanmak istiyorsa hemen yenisi takılmalıdır. Ara verilirse etkin bir yöntemle korunmak gerekir.

Spiral cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu mudur?

Spiral HIV/AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Kullanıcı kendisini yada eşini cinsel yolla bulaşa hastalıkların bulaşma riski olabileceğini düşünüyorsa, kondom ve spermisit kullanmalıdır.

Spiral dış gebeliğe neden olur mu?

Spiral dış gebelik riskini arttırmaz. Dış gebelik riski yöntemi kullanmayan kadınlarda aynıdır. Adet gecikmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

Spiral kullananların doktora başvurması gereken durumlar?

Adet gecikmesi, gebelik kuşkusu, anormal lekelenme veya kanama,karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, anormal akıntı, halsizlik, ateş, titreme, aşırı kanama, spiralin atılması durumlarında doktora başvurulmalıdır.

 Emziren anneler spiral taktırabilir mi?

Spiral emzirmeyi etkilemez, anneler rahatlıkla taktırabilir. Doğumdan 40 gün sonra taktırabilir.

Spiral taktırıldıktan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir?

Kullanıcı istediği zaman cinsel ilişkiye girebilir. Ancak doğum sonrasında spiral uygulanmışsa doğum sonrası kanama bitene kadar cinsel ilişkiden kaçınılması önerilebilir. Uygulama sonrası ilk birkaç içinde kanama veya lekelenme olabilir.

Spiral rahme herhangi bir zarar verir mi?

Doğru uygulandığında risk çok azdır. Eğer ehli bir kişi tarafından uygulanmazsa çok nadir olmakla birlikte rahimde delinmesi riski vardır. Bu risk doğru uygulamayla en aza indirilebilir.

Spiral kanser yapar mı?

Spiralin kanser yaptığıyla ilgili hiçbir bulgu yoktur. Güvenle kullanılabilir.

Asya Erdemir

01 Kasım 1997’de Hakkari’nin Çukurca ilçesinde doğdu. İlköğretimini Hakkari’nin Çukurca ilçesinde Şehit Bilal Soybigiç Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda bitirdi. Lise öğrenimini Hakkari Anadolu Lisesinde birincilikle bitirdi. Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Şuan Echomar Görüntüleme Merkezinde Hemşire olarak çalışmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu