Kadın Sağlığı

Sperm Alerjisi( Seminal Plazma Alerjisi)

Cinsel ilişki sonrasında alerji olması

Bazı kadınlarda spermlerin içinde bulunduğu seminal plazmaya karşı alerjisi vardır. Bu durum seminal plazma (semen sıvısı) alerjisi olarak adlandırılır. Halk arasında ise vajina alerjisi de denilmektedir.

Alerji daha çok vajina çevresinde yayılma göstermesine rağmen bütün vücutta da yaygın reaksiyon gösterebilir. Alerjik reaksiyon cinsel birliktelik sırasında ve sonrasında meydana gelir. Sperm alerjilerinin yarısı ilk cinsel birliktelikte meydana gelmektedir. Ama bazı durumlarda önceki ilişkilerde problem yaşanmamasına rağmen sonradan da başlayan seminal plazma alerjisi görülmektedir.

Sperm alerjisi belirtileri

  • Vulva ve vajinada kaşıntı, şişme, yanma, kızarıklık
  • Nefes darlığı, ödem, yüzde ve dilde şişme
  • Gözlerde kaşıntı

Belirtiler meni sıvısının vajinaya içine girmesiyle hemen başlayacağı gibi saatler sonrada ortaya çıkabilir. Genellikle alerjik sorunlar ilişkiden sonraki yarım saat içinde başlar ve bir gün içerisinde yok olur. Alerjiye kayganlaştırıcı jellerin, latex veya kullanılan başka maddelerin sebep olup olmadığı araştırılmalıdır. Cilt testleri ile tanı desteklenmelidir.

Seminal plazma alerjisi ve kısırlık

Seminal plazma alerjisi bireylerde infertiliteye sebep olmaz. Ama bu çiftler cinsel ilişki sırasında sürekli kondom kullanmak zorunda oldukları için gebelik gerçekleşmez. Hamilelik planlaya çiftlerde aşılama yöntemi ile gebelik elde edilmesi mümkündür. Aşılama yöntemi ile seminal sıvıdan arınan spermler rahim içerisine yerleştirilir ve böylece alerji oluşmamış olur.

Seminal plazma alerjisi tedavisi

 En uygun ve en kolay tedavi yöntemi kondom kullanımıdır. Bunun dışında cinsel birliktelik öncesi anti-alerjik, ilaç alınması, desensitizasyon tedavileri de vardır. Desensitizasyon tedavisi ile seyreltilmiş semen dereceli olarak intravinal uygulanabilir veya semenden elde edilen seminal plazma proteinleri subkutan olarak uygulanabilir. Geri çekme yöntemi ile ilişki sırasında vajina içine boşalma söz konusu olmadığı için alerji meydana gelmez.

Yağmur Sezgin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu