Cilt Bakımı

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarının başlamasıyla birlikte ciltte kuruluklar başlar. Bu çoğu zaman ileri düzeyde can yakıcı çatlaklara ve bu çatlakların kanamasına kadar gidebilir. Peki, soğuk havalarda cilt bakımı nasıl yapılır?

Duş almak cildinizin nemlenmesine yardımcı olur. Duş sonrası cildinizi nemlendirecek bir yağ kullanmalısınız. Ayrıca günde 2 litre kadar su tüketmelisiniz. Çok fazla sıvı tüketimiz cildin nem dengesini korur.

Ellerdeki kırışıklıkları giderebilmek için 30 ml salatalık suyu, 30 ml havuç suyu, 40 ml limon suyu, 40 ml portakal suyu, 10 ml gliserin, 50 ml gülsuyunu karıştırarak cam bir şişeye koyup iyice çalkalayın. Bu karışımı günde 1 defa ellerinize sürebilirsiniz. Ellerinize sürdüğünüz bu karışımı 30 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu karışım en fazla bir hafta kullanılmaktadır. Bir hafta sonra yeni bir karışım yapmalısınız.

Evde çok basit bir yöntemle doğal el kremi yapabilirsiniz. 10 gr kakao yağı, 10 gr lanolin, 1 çorba kaşığı ufalanmış balmumu, 30 ml jojoba yağı, 2 damla gül yağı, 40 damla gülsuyu el kremi yapabilmeniz için gerekli malzemelerdir. Balmumu, lanolin ve kakao yağını cam bir kasede benmari usulü ile eritin. Kıvam elde edebilmek için yavaş yavaş gül suyu ekleyin. En son olarak gül yağını da koyarak buzdolabında 6 ay bekletebilirsiniz.

15 gr aynı sefa çiçeği taç yaprakları, 5 ml avokado yağı, 5 ml gliserin, 5 ml jojoba yağı, 30 gr öğütülmüş yulaf ezmesini elinize cilt bakımı yapmak için cam kaseye koyarak karıştırın. Bu karışımı cildinizde 20 dakika bekletin ve daha sonra yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu