Saç Bakımı

Soğan Kabuğu ile Yapılan Doğal Saç Boyası Tarifleri

Soğan Kabuğu ile Saç Boyama

Soğan, hemen hemen her yemeğin içinde yer alan, oldukça sağlıklı bir sebzedir. Soğan insan vücudu için sağlıklı olduğu kadar, saç üzerinde de olumlu sonuçlar verir. Örneğin soğan kabuğu ile saç boyamak ve beyaz saçlardan kurtulmak mümkün. Üstelik doğal saç boyası kullandığını için saçlarınız yıpranmayacak.

Evde doğal saç boyası yapımı artık çok kolay. Siz de saçlarınızı kimyasal içerikli saç boyaları olmadan boyamak istiyorsanız, soğan kabuğu ile yapılan doğal saç boyası tariflerine kulak verin.

Doğal Saç Boyası Tarifleri

1- Beyazlardan Kurtaran ve Saç Rengini Koyulaştıran Tarif

Malzemeler:

♦ Kuru soğan kabuğu
♦ Patlıcan kabuğu
♦ Kırmızı lahana
♦ Ceviz kabuğu
♦ Zeytinyağı
♦ Adaçayı
♦ Kırmızı pancar
♦ Ceviz yaprağı
♦ Pancar suyu
♦ Karanfil

Yapılışı:

Saçlarınızın uzunluğuna göre bir veya iki patlıcanın kabuğunu soyup tencereye koyun. Bir kırmızı pancarı ve küçük bir kırmızılahanayı doğrayıp üzerine ekleyin.

Bir avuç taze ceviz yaprağı ve iki kuru soğan kabuğunu üzerine koyun. Bir miktar adaçayını da koyduktan sonra birer avuç karanfil ve ceviz kabuğunu küçük bir kumaşa sarıp bohça yapın, o bohçayı da içine koyun. Son olarak yarım bardak zeytinyağı ve iki bardak pancar suyu ekleyin.

Tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra ocağa koyun ve kaynamaya başladıktan sonra yarım saat daha ocakta tutun. İyice kaynadıktan sonra bohçayı tencereden alın. Kalan malzemeleri blenderdan geçirin. Artık evde saç boyamak için hazırsınız.

Elde ettiğiniz karışım sizin saç boyanızdır. Karışımı kabın içinden alıp tüm saçlarınıza uygulayın. İki saat saçlarınızda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

2- Saç Rengi Açan Tarif

Malzemeler:

♦ Kuru soğan kabuğu
♦ Su

Yapılışı:

Bir kilo kuru soğanı soyduktan sonra kabuklarını tencereye doldurun. Soğan kabuklarını kapatacak kadar su ekleyin. Daha sonra ocağa koyup kaynatın. İyice kaynadıktan sonra biraz soğuması için ocaktan alın.

Ilık soğan suyuyla tüm saçlarınızı yıkayın. Yarım saat ile bir saat arasında, saçlarınızda istediğiniz rengi elde edene kadar güneşte bekleyin. Daha sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

3- Saç Rengi Açan Tarif 2

Malzemeler:

♦ Soğan kabuğu
♦ Eğir kökü
♦ Hatmi kökü

Yapılışı:

Bir bardak sıcak suyun içine ikişer kaşık hatmi kökü ve eğir kökü koyun. Üzerine bir kuru soğanın kabuğunu da ekledikten sonra on dakika bekletin. Daha sonra suyu bir kabın içine süzün ve iki saat boyunca dinlenmeye bırakın.

Hazırladığınız suyu saçlarınıza uyguladıktan sonra kuruyana kadar bekleyin.

4- Açık Kahverengi Saçlar İçin Tarif

Malzemeler:

♦ Kuru soğan kabuğu
♦ Meşe kabuğu

Yapılışı:

Beş bardak suyun içine bir bardak, kurutulmuş ve iyice ezilmiş meşe kabuğu ekleyin. İki büyük soğanın kabuklarını da üzerine ekledikten sonra ocağa koyun. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte bir saat boyunca kaynatın. Daha sonra biraz soğumaya bırakın. Çok soğumadan saçlarınıza uygulayın. Bu suyu uyguladıktan sonra saçlarınızı durulamanıza gerek kalmaz. Fakat içinize sinmeyecekse ılık suyla yıkayabilirsiniz.

5- Koyu Renk Saçlar İçin Röfle Tarifi

Malzemeler:

♦ Kuru soğan kabuğu
♦ Çay

Yapılışı:

Bir tencereye üç kuru soğan kabuğu koyun. Üzerine bir litre su ekleyip kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra, üzerine bir tepeleme kaşık dolusu çay koyun ve bir köşeye demlenmeye bırakın. İçindeki çay tanelerini süzdükten sonra kalan suyu saçlarınıza uygulayın.

6- Doğal Sarı Saç Boyası Tarifi

Malzemeler:

♦ Soğan
♦ Gliserin

Yapılışı:

Üç iri soğanın kabuğunu bir bardak suyun içinde kaynatın. Sonra suyu süzüp içine iki çay kaşığı gliserin ekleyin. Bu karışımı haftada üç kez uygulayın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu