Sağlık

Siyatik Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi?

Siyatik genellikle iskelet kas sistemi ile alakalı bir durumdur.

Siyatik nedir? Belirtileri nelerdir?

Ağır kramplar, sertleşmeler, kalça ve bel bölgesinde uyuşma, yaygın bacak ve bel ağrıları, otururken ve yürürken üst bacakta sürekli geçmeyen ağrı, baldırlarda ağrı bunlar belirtileridir. Genellikle dışa dönüktür.

Siyatik ağrısını anlamanın püf noktası nedir?

Sırtüstü yatay bir pozisyonda yattığınızda, bacaklarınızı eklemlerden kırmadan yukarı doğru kaldırın. Bu ağrı bacağınızı yukarı kaldırmaya devam ettikçe artıyorsa  denilebilir. Fakat sürekli hareketsiz kalan kimseler de en ufak hareketlerde bile bu tarz ağrıyı hissedebilir. Bunu siyatikle karıştırmamak gerekir. Hareketsizlikten mi yoksa siyatiğin ağrısından kaynaklı bir ağrı olup olmadığını anlamak için doktora başvurulması gerekir. Hastanelerin ortopedi, beyin cerrahi ya da fizik tedavi bölümlerinde muayene olduktan sonra gerekli görülen tedaviler uygulanır.

Siyatik ağrısının nedenleri nelerdir?

Omurgalarda yaşa ve yıpranmaya bağlı kireçlenme, omurga ve kemik tümörleri, bel fıtığı, gut, şeker hastalığı, sinir sıkışması gibi sinirsel rahatsızlıklar, kırık, çıkık, leğen ve omurga kemiklerinde hasar. Bunların hepsi siyatiğin nedenlerindendir.

Siyatik Tedavisi

En temel ve yapılması gereken şey yatak istirahatıdır. Yeni tekniklerden akupunktur da işe yarar sonuç vermektedir. B12 vitamin enjeksiyonu, steroid enjeksiyonu, kas gevşetici kremler ve haplar, fizik tedavi, egzersiz, masaj, cerrahi müdahale, inflamasyon gideren ilaçlar ve eğer çok ağrısı varsa narkotik ilaçlar verilebilir. Bu tedaviler tek başına ya da kombine uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu