Tel Toka

‘Şirinler’ ve ‘Kaptan Mağara Adamı’ hayal ürünü değilmiş :)

Aslında çoğumuz çizgi filmlerini izlerken ordaki kahramanları pek sorgulamayız. Ne fiziksel neden karakter olarak değerlendirmeyiz. Ama benimde dikkatimi çeken 2 çizgi film karakterini sizinle paylaşmak isterim. Birincisi ŞİRİNLER, ikincisi KAPTAN MAĞARA ADAMI.

Neyini anlatacak bu kız diyorsunuz, duyuyorum. Bahsetmek istediğim şey aslında bu karaktelerin hayal ürünü olmadığı 🙂

Nasıl mı?

Şöyle ki;

Şirinler, derisinin mavi olası özelliği ile bilinirler. Ve METHEMOGLOBİNEMİ işte tamda buna neden oluyor. Kişide oksijen taşıma kapasitesinin azalmasıyla birlikte ten renginin mavileşmesine ve kan renginin kahverengi olmasına sebep oluyor.

ABD’de 1800’lü  yıllardan bu yana Kentcky’nin doğusunda yaşayan Fugate kabilesinin üyeleri bu durumu yaşayan ve oldukça şaşırtıcı bir görüntüye sahip kişiler. Medeniyetten uzak yaşıyan bu kabile mensupları birbirleriyle evlenerek fakir bir gen havuzu oluşturmuş ve sayıları artmış. 20.yüzyılın başlarında  Kentucky Üniversite Hastanesi’nde keşfedilen bu hastalığa tedavi olarak 1980’de mavi renki bir karışım bulunmuş. Sıvı bu kişilerin kendi renklerine yanlızca 1 günlük kavuşmalarını sağlayabilmiş.

kurt adam

Kaptan Mağara Adamı; tüm yüzü kıllarla kaplı olması özelliğiyle dikkat çeker. Ve HİPERTRİKOZ işte tamda buna neden oluyor. Yüzdeki, kasıktaki ve koltukaltındaki kılların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasına ve uzamasına neden oluyor. Öyle ki bu özellikleri, Hipertrikoz hastalığı bulunan bireylerin kurt adam hastalığı ile anılmasına neden oluyor. 19 ve 20 yüzyıllarda bu kişilerin sirklerde sergilenmesi ve sinema filmlerinde canavar rolünde oynamaların bizlerin onlara çokta empatik yaklaşmadığını gösteriyor.

Aşkın Çevirgen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu