Sağlık

Siğil Nedir, Bulaşıcı Mıdır?

Siğil daha çok ellerin üzerinde görülen bir virüs çeşididir. Human papilloma visüsü neden olur. Human papilloma virüsün yüzlerce çeşidi vardır. Bazıları ciltte siğillere neden olurken bazıları genital bölgede human papilloma virüs enfeksiyonuna neden olabilir.

Siğiller farklı boyutlarda ve farklı bölgelerde çıkabilir. Yani vücudunuzun herhangi bir bölgesinde de meydana gelebilir. Çoğunlukla deriyle aynı renktedir. Sert ve kabarık bir yapıya sahip olan siğiller içerisinde siyah virüsler bulundururlar. Siğiller genelde bağışıklık sistemimizin zayıf düştüğü zamanlarda ortaya çıkar.

Siğil Bulaşıcı Mıdır?

Evet siğil bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Elele tutuşarak, tokalaşarak veya siğil hastalığı bulunan kişilerin kullandığı malzemeleri kullanarak kişiden kişiye bulaşabilir.  Siğillerin en korkulanı kadınların genital bölgesinde meydana gelenleridir. Tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı kanserine sebep olabilirler.

Siğil hiç hoş bir görüntü oluşturmaz. Siğillerin ellerde ve yüzde çıkanları görüntümüzü bozduğu için insanların çanını sıkar. Ayakta çıkan siğiller ise ağrılı olabiliyor ve çarpma anında kamana yapabiliyor. Bu rahatsızlık veren ve hoş olmayan görüntüden kurtulmak için hasta hemen tedaviye başlamak ister. Siğiller kendi kendine yok olabiliyorlar fakat bu süre bazen 1-2 seneyi bulabiliyor. Bu kadar uzun beklemek istemeyen hastalara doktor tarafından uygulanan tedavi yakılarak yok etme tedavisidir. Bazı siğiller ameliyathane ortamında da temizlenebiliyor. Eczanelerde kullanılan siğil yok edici ilaçlar da halk tarafından kullanılmaktadır.

Siğil İçin Şifalı Bitkiler

Siğillerden kurtulabilmek için doğal tedavi yollarını da kullanabilirsiniz. Bazı bitkiler ya da hazırlanan karışımlar siğillerin yok olmasını sağlayacaktır.

Siğillerin üzerine düzenli olarak her gün limon yağı sürün. Bu uygulamaya siğiller yok olana kadar devam edebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bilinen sarımsaktan hem siğilin üzerine sürerek hem de yiyerek yararlanabiliriz. Süt otu olarak bitkiyi ezerek siğillerin üzerine koyduğunuzda ilerleyen zamanlarda siğillerin yok olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı siğiller su toplar ve temas anında kanayabilir. Bu durumlarda mazı adı verilen bitkiden yararlanabilirsiniz. Siğilli deriye sürülen taze limon parçası da siğilin yok olmasında etkilidir. E Vitamini kullanarak deriyi beslemiş ve siğillerin tekrar oluşmasını engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu