Hayvan Bakımı

Sibirya Hamsterı

Sibirya hamsterı diğer adlarıyla Kış Beyazı Cüce Hamsterı, Sibirya Cüce Hamsterı ve Rus Cüce Hamsterı olarak da bilinir.

Büyüklükleri Suriye Hamsterlarının yarısı kadardır. Kalın ve gri sırt şeridine sahiptir. Tüylü ayaklarıyla diğerlerinden ayrılır. Havalar soğuduğunda, rengi tamamen beyazlar.

Doğal yaşamlarında buğday tarlalarında ve çayırlarda yaşarlar. Sibirya hamsterı, Kuzey Amerika’da en yaygın evcil hayvandır.

Suriye hamsterlarına göre çok fazla ürerler. Belli bir üreme mevsimi yoktur. Yıl içinde beklenmedik zamanlarda yavru hamster sahibi olabilirsiniz.

Sibirya hamsterı, toprağın içinde kendi kazdıkları yerlerde uyurlar.

Diğer türlerde olduğu gibi Sibirya hamsterları da yemeklerini yanaklarında taşırlar. Bu türün de omuzları ile yanakları arasında bir kese vardır.

Gonzales hamsterına benzerlik gösterilir. Bu sebeple birbirleriyle karıştırılabilirler.

İnsanlarla kolay iletişim kurarlar.

İki erkek Sibirya hamsterı aynı kafeste yaşamaktan hoşlanmazlar. Sürekli kavga ederler. Fakat aynı kafeste doğmuş yavrular, büyüdüklerinde birlikte yaşamaya devam ederler. Birlikte büyüdükleri için kavga etmezler.

Doğal yaşamında arpa, buğday, mısır, böcek ve tohumlarla beslenir. Hepçil hayvanlar oldukları için, sebze ve meyvelerle de beslenebilir.

Yetersiz beslendiğinde, strese girdiğinde, kirli bir ortamda yaşadığında ve uykusundan rahatsız edilerek uyandırıldığında sağlıkları olumsuz etkilenebilir.

Yüksek ateş, ishal, hırıltılı nefes, gözlerde yaşarma, tüy dökülmesi, kabızlık, hızlı diş uzaması, saldırganlık, durgunluk ve iştah azalması yaşandığında mutlaka veterinere götürülmelidir.

Gebeliği on dokuz gün sürer. Eğer stresli bir ortamdaysaa bu süre uzayabilir. Doğumdan birkaç gün önce dişi ve erkek hamsterlar birbirlerinden ayrılmalıdır. Çünkü dişi çok agresif bir döneminde olur.

Doğumdan önce kafes temizlenmelidir. Doğumun ardından birkaç hafta emzirme dönemi olduğu için temizlenmesi mümkün olmayacaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu