Doğum

Sezaryen Doğum Nedir? Avantaj ve Dezavantajları

Normal vajinal doğumun çeşitli sebeplerle gerçekleşemediği durumlarda karın bölgesinin kesilerek anne karnındaki bebeğin cerrahi operasyonla çıkarılması işlemidir. Gebeliğin son 10 gününde doğumun başlama olasılığı artmaktadır. Bu nedenle Sezaryen doğum planlanarak yapılacaksa beklenen doğum tarihinden 10-14 gün öncesinde yapılmalıdır.

Sezaryen doğum bir tür cerrahi operasyon olduğundan genel olarak bir kadında 3 kez yapılmasına izin verilmektedir. Sezaryen ameliyatında iki çeşit anestezi uygulanır. Birincisi genel anestezidir. Anne komple uyutulur. İkincisi epidural anestezidir. Sadece belden aşağısı uyuşturulur.

Sezaryen Doğum Avantajları Nelerdir?

  • En büyük avantajı bebek açısından risklerin en aza indirilmesidir. Normal doğumda bebek için oluşabilecek risklere sezaryen doğumda önlemler alınır.
  • Anne doğum esnasında ağrı hissetmez.
  • Normal doğum sırasında olan vajinal problemler olmaz.

Sezaryen Doğum Dezavantajları Nelerdir?

  • Her şeyden önce sezaryenin bir batın (karın) ameliyatı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sezaryen, bir batın ameliyatının içerdiği tüm riskleri içermektedir.
  • Yine sezaryen doğum cerrahi bir operasyon olduğu için annenin işlemden önce aç olması gerekmektedir ve işlemden sonra da ayağa kalkana kadar beslenmeye başlaması istenmemektedir. Bu da 6-8 saat kadar sürebilir.
  • Doğum sırasında hiç bir şey hissetmeyen anne, anestezinin etkisi geçince ameliyat bölgesinde ağrı hissetmeye başlar ve iyileşmesi 1 hafta ile 1 ay arasında devam eder.
  • Normal doğum yapan anneler, doğumdan hemen sonra ayağa kalkabilir, bebeğini emzirebilir ancak sezaryen olmuş annenin sezaryenden sonra kendine gelmesi ve bebeğini emzirmesi 1-2 saati bulabilir.
  • Dikiş yerlerinde enfeksiyon ve dikişlerin açılması gibi ihtimaller de bulunmaktadır.

Sezaryen doğum gerekmedikçe başvurulmaması gereken bir yöntemdir.

Şeyma Aracı

M.Ü.SBF Hemşirelik Bölümü

Doğum İntern Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu